PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny wieprzowiny maleją, a jagnięciny i wołowiny rosną

Ceny wieprzowiny maleją, a jagnięciny i wołowiny rosną

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-10-18 08:03:50
Ceny wieprzowiny

Według FAO Meat Price Index, światowe ceny wieprzowiny spadły we wrześniu, podczas gdy ceny jagnięciny i wołowiny wzrosły.

Ceny wieprzowiny we wrześniu

Ceny wieprzowiny spadły, a mięsa jagnięcego i wołowego wzrosły. Wskaźnik cen mięsa FAO we wrześniu wynosił średnio 115,5 punktu, co w rzeczywistości nie zmienił się w stosunku do zrewidowanej wartości z sierpnia i jest o 24,1 punktu (26,3%) wyższy od analogicznej wartości za ten miesiąc ubiegłego roku.

Międzynarodowe notowania baraniny dalej wzrosły we wrześniu, napędzane silnym globalnym popytem, ​​podczas gdy eksport pozostał na niskim poziomie. Nie słabnie również wzrost cen wołowiny, ponieważ ograniczona liczba zwierząt rzeźnych w Oceanii i Ameryce Południowej negatywnie wpływa na światowe dostawy.

W przeciwieństwie do tego, po utrzymującym się dziewięciomiesięcznym wzroście, ceny drobiu spadły z powodu zwiększonej globalnej podaży, podczas gdy światowe ceny wieprzowiny również spadły z powodu słabszego popytu importowego z Chin i słabszego popytu krajowego, zwłaszcza w Europie.

Organizacje rolnicze domagają się od KE oceny skutków strategii "od pola do stołu"

Ceny wieprzowiny na świecie notują kolejne spadki

W Rosji średnie ceny wieprzowiny w dolarachCeny wieprzowiny 01 wzrosły w tym tygodniu 39. o 0,5 procenta – do 2,91 dolara za kilogram, a w ciągu miesiąca – o 6,9 procenta.
Według danych monitoringu IMIT, świnie rzeźne na rynku światowym spadły średnio o 1,2 procenta – do 1,44 dolara za kilogram. Wraz ze spadkiem popytu i wzrostem podaży w Chinach cena żywca wieprzowego spadła o 3,7 procenta. W ciągu miesiąca żywiec potaniał natomiast średnio o 4,4 procenta.

W Centralnym Okręgu Federalnym Rosji w 39. tygodniu 2021 roku cena świń handlowych wzrosła średnio o 0,6 procenta we wszystkich kategoriach – do 142,6 rubli za kilogram.

Cena za półtusze I kategorii spadła o 1,8 procenta. Jednocześnie w kategorii II następuje wzrost ceny o 1,1 procenta. Średnia cena półtuszy w Centralnym Okręgu Federalnym wynosi 211,2 rubla za kilogram. W ciągu miesiąca żywiec wieprzowy podrożał o 4,6 procenta, a półtusze o 5,5 procenta. W ciągu roku ceny żywca wzrosły o 28,4 procenta, a półtusz o 30,7 procenta.

Według tygodniowego monitoringu „IMIT” we wtorek 28 września w Centralnym Okręgu Federalnym średnie ceny żywca wieprzowego w stanie rzeźnym w okresie krótszym niż dziewięć miesięcy od początku roku wzrosły o 27,9 procenta. Ceny wieprzowiny w półtuszach w tym samym okresie wzrosły o 25,2 procenta.

Ceny wieprzowiny – Chiny dotknięte nadmierną produkcją!

W raporcie Globalnej Sieci Informacji Rolnej (GAIN) pracownicy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) podali przyczynę spadku ceny wieprzowiny w wyniku odrodzenia się po ASFie w Chinach pod koniec 2020 roku

Wybuch ASF w 2020 roku spowodował, że producenci wykazywali większe zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się choroby. W rezultacie producenci trzody chlewnej rzucili się do sprzedaży, powodując spadek cen. Od stycznia do końca czerwca 2021 roku ceny żywca wieprzowego spadły o prawie 65 procent z powodu zwiększonego uboju, niskiego popytu konsumentów i dużej dostępności wieprzowiny na rynku

– przekazali

Chińscy analitycy i badacze potwierdzili wkład ASF w zmienność rynku trzody chlewnej.

Ceny wieprzowiny były na bardzo wysokich poziomach gdy produkcja krajowa odbudowywała się po afrykańskim pomorze świń i ruchach dążących do uzupełnienia rezerw

– powiedział Wang Zuli, badacz z Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych (CAAS).

meatinfo.ru/fot.Pixabay