PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny świń notują gwałtowne spadki na chińskim rynku; hodowcy przerażeni

Ceny świń notują gwałtowne spadki na chińskim rynku; hodowcy przerażeni

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-04-15 13:30:00
Ceny świń

Ceny świń w Chinach są obecnie niezwykle niskie. Hodowcy za wszelką cenę walczą o przetrwanie, jednak póki co nie widać końca kryzysu.

Chińscy hodowcy trzody chlewnej, ponosząc rekordowe straty z powodu rosnących kosztów paszy i spadających cen trzody chlewnej, walczą o przetrwanie. Analitycy uważają, że duże straty hodowców trzody chlewnej i przemysłowych ferm trzody chlewnej na największym na świecie rynku trzody chlewnej mogą potrwać nawet do przyszłego roku.

Ceny świń spadły o ponad połowę w ciągu kilku miesięcy

Katastrofa nastąpiła po okresie ogromnych zysków dla wielu chińskich hodowców świń, kiedy trzy lata temu afrykański pomór świń drastycznie zdziesiątkował ich liczbę. Konsekwencją był gwałtowny spadek chińskiej produkcji wieprzowiny, bardzo wysoki import i rekordowo wysokie ceny świń. Obecnie stado zostało najwyraźniej odbudowane szybciej i na większą skalę, niż oczekiwała większość obserwatorów. Także z powodu budowy gigantycznych drapaczy chmur i wielkich świńskich miast.

Równolegle do tego wzrostu gwałtownie spadł również import, a przede wszystkim spadły ceny świń. Na rynku terminowym w Dalian ceny żywca wieprzowego wynoszą obecnie 12 500 juanów za tonę (1650 euro) i nie wynoszą nawet połowy notowań z lata 2021 roku – kiedy giełda pokazywała ceny wieprzowiny na poziomie prawie 30 000 juanów za tonę (3900 euro).

Po szybkiej odbudowie stada świń producenci stwierdzili również, że popyt na mięso nie może powrócić zgodnie z oczekiwaniami z powodu trwających epidemii COVID-19, a wiele restauracji pozostaje zamkniętych. Po miesiącach strat rolnicy stoją teraz w obliczu ogromnego wzrostu kosztów, ponieważ i tak już wysokie ceny zbóż po wojnie na Ukrainie ponownie idą w górę.

Ceny świń

Chiny chcą ograniczyć liczebność loch

Władze chińskie zaapelowały w ostatnim czasie do rolników, aby pozbyli się części loch hodowlanych – stado loch wynoszące 42,9 miliona jest nadal o około 5% większe niż potrzebne do stabilnej produkcji – co przekłada się na „obfitą” podaż.

Podczas gdy wielu drobnych rolników prawdopodobnie znacznie zmniejszy swoje stada przez wysokie straty, więksi producenci przemysłowi są mniej elastyczni. Po silnej ekspansji w ciągu ostatnich dwóch lat czołowi producenci również znacznie zwiększyli swój udział w rynku i zbudowali wiele dużych gospodarstw.

“Nowa gwałtowna fala COVID-19 ponownie ogranicza konsumpcję i wywiera dalszą presję na ceny świń” – powiedział Reuterowi starszy analityk Rabobanku. 

Szacuje, że ceny świń mogą w najlepszym razie odbić się w czwartym kwartale. Wielu analityków nie spodziewa się jednak, że zyski powrócą do 2023 roku.

W niedawnej analizie Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) spodziewa się, że wyższe stada loch w połączeniu z bardziej wydajnymi lochami hodowlanymi zwiększą produkcję trzody chlewnej o około 2 procent w 2022 roku. Jednocześnie USDA oczekuje, że dalszy wzrost produkcji wieprzowej będzie ograniczany przez politykę rządu mającą na celu stabilizację sektora wieprzowego oraz ograniczenie wysokiej zmienności cen i produkcji.

Czytaj też: Ceny skupu żywca znów na plusie; hodowcy w umiarkowanych nastrojach

agrarheute.com/fot.Flickr


Autor: Emilia Gromczak

Ceny nawozów spadły. To dobra wiadomość dla rolników


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny benzyny Pb 95 zanotują kolejny wzrost na początku czerwca


Autor: Świat Rolnika

Ukraiński eksport zostanie wznowiony? Rynek zbóż reaguje na informacje


BULT SMOGOWICZE