PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny skupu zbóż przeważnie notowały spadki w trzecim tygodniu lipca

Ceny skupu zbóż przeważnie notowały spadki w trzecim tygodniu lipca

Autor: Świat Rolnika 2022-08-05 18:30:00
Ceny skupu zbóż

Według danych raportu opublikowanego przez MRiRW ceny skupu zbóż w trzecim tygodniu lipca notowały w większości przypadków spadki.

Dane Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazują, że zmiany były znaczne. Średnie krajowe ceny ośmiu zbóż raportowanych w punktach skupu w całym kraju spadły, a trzech wzrosły. Średnia krajowa cena skupu pszenicy konsumpcyjnej została ustalona na poziomie 1 553 zł/t w analizowanym tygodniu po spadku o 90 zł/t (-5,5%).

Ceny zbóż w dół

W tym samym czasie ceny pszenicy paszowej spadły o 1,3 proc. (-13 zł/t) do 1722 złotych za tonę. W ujęciu regionalnym średnia (regionalna) cena płacona za spożycie pszenicy wahała się od 1599 złotych za tonę w makroregionie Centralno-Wschodnim do 1740 złotych za tonę w makroregion Północno-Zachodnim.

W ujęciu regionalnym ceny średnie w regionalne płacone za ziarno konsumpcyjne pszenicy wahały się w zakresie od 1428 złotych za tonę w makroregionie Centralno-Wschodnim do 1637 złotych w makroregionie Północno-Zachodnim.

Ceny skupu zbóż w raportowanym tygodniu spadły. Natomiast W odnotowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze skupu wzrósł do 23,1%, z czego nieco ponad 20 proc. stanowiła pszenica. Udział kukurydzy zmniejszył się do 15,2%, a średnia cena tego zboża wzrosła o prawie 1 proc. do 1432 złotych za tonę.

Ceny skupu zbóż w lipcu

Warto przypomnieć, że w połowie lipca ceny skupu zbóż w połowie lipca notowały w większości przypadków spadki. Zmiany te były znaczne.

Raport Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  pokazuje, że ceny średnie krajowe siedmiu raportowanych zbóż spadły, a czterech przypadkach wzrosły w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 17-go lipca 2022. Zmiany cen średnich (w dół) były znaczne. W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów spadł do 21%, w tym pszenica stanowiła nieco ponad 16 proc. 

Czytaj również: Notowania zbóż na giełdzie w Chicago spadają. Wzrosty w Paryżu

E-wgt.pl /fot.pixabay