PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny skupu zbóż przeważnie notowały spadki w połowie lipca

Ceny skupu zbóż przeważnie notowały spadki w połowie lipca

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-07-29 10:30:00
Ceny skupu zbóż

Według danych raportu opublikowanego przez MRiRW ceny skupu zbóż w połowie lipca notowały w większości przypadków spadki. Zmiany te były znaczne.

Raport Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  pokazuje, że ceny średnie krajowe siedmiu raportowanych zbóż spadły, a czterech przypadkach wzrosły w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 17-go lipca 2022. Zmiany cen średnich (w dół) były znaczne. W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów spadł do 21%, w tym pszenica stanowiła nieco ponad 16%.

Ceny skupu zbóż ze spadkami w połowie lipca

Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1643 zł/t, po spadku o 16 zł/t (-1,0%) w skali tygodnia. W tym samym czasie cena pszenicy paszowej wzrosła o 0,1% (1 zł/t) do 1745 zł/t.

W ujęciu regionalnym ceny skupu zbóż płacone za ziarno konsumpcyjne pszenicy wahały się w zakresie od 1530 zł/t – makroregion Centralno-Wschodni, do 1689 zł/t – makroregion Północno-Zachodni.

Rozpiętość cen średnich regionalnych pszenicy paszowej była równie duża i zawarła się w przedziale od 1602 zł/t (makroregion Południowy) do 1759 zł/t (makroregion Północno-Zachodni).

Ceny skupu zbóż

W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów spadł do 21%, w tym pszenica stanowiła nieco ponad 16%. Udział kukurydzy spadł do poniżej 20%, a cena średnia tego zboża obniżyła się o 0,6% do 1424 zł/t.

Ceny raportowane przez MRiRW odbiegają często od wycen bieżących, ponieważ raportowany skup może dotyczyć umów podpisywanych wcześniej.

Czytaj też: Ceny zbóż znów rosną. Wszystko przez rosyjski ostrzał Odessy

ewgt.com.pl/fot.Pixabay