PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny skupu zbóż notowały zmienne trendy na początku maja

Ceny skupu zbóż notowały zmienne trendy na początku maja

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-20 10:30:00
Ceny skupu zbóż

Opublikowany przez MRiRW raport wskazuje, że średnie krajowe ceny skupu zbóż notowały zmienne trendy w punktach skupu na początku maja. 

W tygodniu kończącym się 8 maja 2022 roku 5 rodzajów zbóż zanotowało wzrosty, 5 innych spadki, a w jednym nie odnotowano zmian cenowych. W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów wzrósł do 41,2%. Natomiast udział kukurydzy w skupie wzrósł do 27% z 24,1% tydzień wcześniej.

Ceny skupu zbóż zanotowały niewielkie zmiany

Zmiany ceny skupu zbóż zarówno w przypadku wzrostów jak i spadków  były niewielkie. Warto zauważyć, że wszystkie drożejące w analizowanym tygodniu zboża oprócz jęczmienia browarnianego, zaliczały jednocześnie swoje historyczne maksima cen średnich.

Cenę średnią pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1670 zł/t, po spadku o 0,3% (-7 zł/t) w skali tygodnia. W tym samym czasie wycena pszenicy paszowej zmalała o 0,6% (-11 zł/t) do 1703 zł/t (średnio w kraju). Tydzień wcześniej pszenica ustalała swoje maksima historii raportowania.

Ceny skupu zbóż

Udział zbóż konsumpcyjnych wzrósł w raportowanym tygodniu

W ujęciu regionalnym średnie ceny skupu zbóż w przypadku ziarna konsumpcyjnego pszenicy wahały się w  zakresie od 1651 zł/t – makroregion centralno-wschodni, do 1707 zł/t – makroregion północno-zachodni.

Rozpiętość cen średnich regionalnych, pszenicy paszowej była mniejsza i zawarła się w przedziale od 1678 zł/t (makroregion południowy) do 1719 zł/t (makroregion północno-zachodni).

W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów wzrósł do 41,2% (+2% w skali tygodnia), w tym pszenica stanowiła 39,2%. Udział kukurydzy w skupie wzrósł do 27% z 24,1% tydzień wcześniej. Wzrosła też o 0,4% (+6 zł/t) cena średnia kukurydzy do 1463 zł/t (oznacza to nowy historyczny rekord).

Czytaj też: Niedobory wody i zła pogoda w Europie podbijają ceny zbóż

ewgt.com.pl/fot.Pixnio


Autor: Polska Agencja Prasowa

BM Reflex: Ceny paliw mogą spaść w pierwszym tygodniu wakacji


Autor: Kamila Ciężka

Ceny ropy spadły na rynku w USA pierwszy raz od początku kwietnia


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej zanotowały spadek o 15% w ciągu 2 tygodni


BULT SMOGOWICZE