PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny skupu zbóż notowały spadki na początku lipca 

Ceny skupu zbóż notowały spadki na początku lipca 

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-07-11 23:00:00
Ceny skupu zbóż

Według raportu opublikowanego przez MRiRW krajowe ceny skupu zbóż notowały przeważnie spadki na początku lipca. Notowane zmiany cenowe były znaczne.

Raport Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pokazuje, że ceny średnie krajowe sześciu raportowanych zbóż spadły, a trzech wzrosły w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 3-go lipca 2022. Zmiany cen średnich (w dół i w górę) były znaczne. W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów wzrósł z 28,9 do 31,6%, w tym pszenica stanowiła blisko 30%.

Ceny skupu zbóż notowane na początku lipca

Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1674 zł/t, po spadku o 7 zł/t (-0,4%) w skali tygodnia. W tym samym czasie cena pszenicy paszowej spadła o 1,7% (-29 zł/t) do 1732 zł/t.

W ujęciu regionalnym średnie ceny skupu zbóż płacone za ziarno konsumpcyjne pszenicy wahały się w zakresie od 1559 zł/t – makroregion Centralno-Wschodni, do 1721 zł/t – makroregion Południowy.

Ceny skupu zbóż

Rozpiętość cen średnich regionalnych pszenicy paszowej była też duża i zawarła się w przedziale od 1607 zł/t (makroregion Południowy) do 1762 zł/t (makroregion Północno-Zachodni).

W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów wzrósł z 28,9 do 31,6%, w tym pszenica stanowiła blisko 30%. Udział kukurydzy zmniejszył się do 16%, na rzecz pszenicy paszowej i jęczmienia. Cena średnia kukurydzy obniżyła się o blisko 6% do 1382 zł/t.

Czytaj też: Susza i obawy o dostawy z Morza Czarnego wpływają na ceny zbóż

ewgt.com.pl/fot.Pixabay