PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny skupu tuczników zanotowały wzrosty w krajach UE, poza Polską

Ceny skupu tuczników zanotowały wzrosty w krajach UE, poza Polską

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-03-29 09:30:00
Ceny skupu tuczników

W krajach Unii Europejskiej (z wyjątkiem naszego kraju) w ubiegłym tygodniu ceny skupu tuczników notowały wzrosty od 5 do 11 eurocentów za kg (wbc). 

Zasadniczymi impulsami popytowymi było: znoszenie obostrzeń Covid-19, sprzyjająca pogoda do rozpoczęcia aktywności grillowej, zbliżający się okres świąteczny oraz wzrost dostaw do krajów azjatyckich (poza Chinami). Rosnące ceny są niezbędne, aby producenci byli w stanie pokrywać rosnące koszy produkcji i zaopatrywać ubojnie w surowiec w dłuższej perspektywie.

Mniejsza podaż wpłynie na najbliższe notowania w skupie

Rosnący popyt zbiegł się z obniżoną podażą żywca wieprzowego, rosnącymi kosztami produkcji, transportu, energii i pasz, które dodatkowo zostały zwiększone w wyniku wojny w Ukrainie i problemów logistycznych. Likwidacja pogłowia macior w Unii Europejskiej, której doświadczyliśmy z powodu braku opłacalności produkcji przez długie miesiące, spowodowała spadek produkcji żywca. Mniejsza podaż będzie wpływała na rosnące ceny skupu tuczników w kolejnych tygodniach.

Dynamika wzrostu cen skupu w ostatnim tygodniu została obniżona. Największe wzrosty w cennikach w stosunku do poprzedniego tygodnia zanotowano we Francji (+11₵), Belgii (+10₵), Austrii (+10₵), Danii (+8₵) i Hiszpanii (+8₵), gdzie niezadowoleni rolnicy protestowali w Madrycie, a strajk kierowców tirów dodatkowo pogłębił problemy logistyczne. Bardziej umiarkowane wzrosty cenowe zanotowano w Holandii (+5₵) – informuje ISN. Europejski rynek notuje wzrosty również cen mięsa wieprzowego.

Ceny skupu tuczników

Ceny skupu tuczników bez zmian na rynku krajowym

W Niemczech rynek tuczników dalej pozostaje pod wpływem małej podaży żywca i ożywionego popytu ze strony ubojni. W notowaniach VEZG w dniu 23/03/2022 cena wzrosła do poziomu 1,92 €/kg (+7₵) w wadze poubojowej.

W kraju na rynku również zapanował większy optymizm, chociaż średnia cena tuczników w skupach w stosunku do poprzedniego tygodnia została utrzymana niezmienionym poziomie 8,50 zł/kg (wbc). Podaż tuczników nie jest wysoka, a w okresie przedświątecznym spodziewany jest wzrost popytu na żywiec wieprzowy. Rosnące ceny skupu tuczników są niezbędne, aby producenci byli w stanie pokrywać rosnące koszy produkcji i zaopatrywać ubojnie w surowiec w dłuższej perspektywie.

Czytaj też: WIR: Produkcja żywca wieprzowego nadal nieopłacalna

polpig.pl/fot.Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

BM Reflex: Ceny paliw mogą spaść w pierwszym tygodniu wakacji


Autor: Kamila Ciężka

Ceny ropy spadły na rynku w USA pierwszy raz od początku kwietnia


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej zanotowały spadek o 15% w ciągu 2 tygodni


BULT SMOGOWICZE