O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny skupu tuczników zanotowały symboliczne wzrosty

Ceny skupu tuczników

Ceny skupu tuczników w wielu krajach unijnych pozostają w trendzie bocznym. Nieznaczne podwyżki zanotowano na południu Europy we Francji i Hiszpanii. 

Jednak sezonowy wzrost konsumpcji wieprzowiny nie uwidocznił się na tyle, aby dać znaczący impuls do wzrostu cen w całej UE. Powodem jest wysoka inflacja, która ogranicza konsumpcję wieprzowiny. W Hiszpanii niska podaż żywca spowodowała przejście wielu rzeźni na 4-dniowy tydzień pracy.

Ceny skupu tuczników notują wzrosty na krajowym rynku

W Niemczech, które najbardziej oddziałują na kształtowanie ceny unijnej, niektóre duże zakłady, w stosunku do dostaw poza podpisanymi kontraktami, stosują ceny niższe od notowań VEZG. Cena w tygodniu 30 została jednak utrzymana na poziomie 1,85 €/kg (wbc). Podaż żywca jest mała, a liczba ubojów spadła w pierwszym półroczu o 6,9% r/r i informuje ISN.

USDA szacuje światową produkcję wieprzowiny w 2022 r. na prawie 111 mln ton. Wzrost produkcji w Chinach równoważy spadki w UE i Brazylii. Wielkość produkcji w UE w br. prognozowana jest na poziomie 22,6 mln ton (-4,6% r/r).

Ceny skupu tuczników

W notowaniach krajowych zanotowano niewielkie wzrosty ceny skupu tuczników. Ubojnie za tuczniki w kl. E płacą średnio 8,85 zł/kg (+0,05 t/t). Niewielkie pozytywne zmiany są odzwierciedleniem ożywienia handlu na małej giełdzie niemieckiej, gdzie w ostatnim notowaniu nastąpił wzrost ceny o 3 eurocenty.

Czytaj też: FAO: Światowe ceny mięsa osiągają rekordowy poziom

polpig.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023