O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny skupu tuczników w Niemczech gwałtownie spadły

Ceny skupu tuczników

Ceny skupu tuczników w Niemczech spadły o ponad 15 centów na kilogram w 18 tygodniu 2022 roku. Niestety, nie miało to znaczącego wpływu na ceny w UE.

Według notowań ISN ceny kumkwatów na gorąco spadły w Austrii (12 centów/kg), Belgii (9 centów/kg) i Holandii (8 centów/kg). Bez zmian w zeszłym tygodniu ceny pozostały bez zmian w Hiszpanii i Danii. We Francji cena nieznacznie wzrosła (1 centa/kg). W Niemczech import żywego bydła z Belgii i Holandii został ograniczony ze względu na nadwyżkę lokalnego żywca na rynku, które jest produkowane w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Sytuacja na niemieckim rynku

Gracze rynkowi narzekają na brak zainteresowania w handlu wieprzowiną, brak wzrostu sprzedaży ze względu na sezon grillowy. W wielu krajach pogoda nie sprzyja grillowaniu. Niektórzy przetwórcy, mimo rosnących kosztów produkcji wieprzowiny, starają się ograniczać wzrost cen skupu. Producenci żyjącej wieprzowiny oczekują, że popyt na wieprzowinę poprawi się w nadchodzących tygodniach i będzie stanowił istotny czynnik napędzający wyższe ceny żywca.

W Niemczech, na liście VEZG, ceny skupu tuczników w dniu 11.05.2022 r. pozostała na niezmienionym poziomie 1,80 €/kg (bc). Na rynku krajowym cena tuczników klasy E wynosi średnio 8 zł/kg, co nie wystarcza na pokrycie kosztów produkcji.

Ceny skupu tuczników

Ceny skupu tuczników w Polsce

Rynek chiński ze względu na dużą produkcję nie będzie w najbliższym czasie stymulował wzrostu w krajach UE. Eksport wieprzowiny z UE do Japonii, Australii i USA pozostaje jak dotąd wysoki, ale nie może nadrobić utraty części chińskiego rynku.

Na krajowym rynku ceny skupu tuczników za kl. E spadła średnio do 7,95 zł/kg (-0,60 zł/kg t/t) pomimo słabej podaży żywca. Wiele tuczarni pozostaje nieobsadzonych. Ograniczony popyt ze strony handlu jest wyraźnie widoczny. Jeżeli produkcja trzody chlewnej ma być utrzymana na niezmienionym poziomie, to przy rosnących kosztach produkcji powinno dojść do wzrostu cen skupu.

Czytaj również: POLPIG: Nie karzmy rolników, którzy walczą z ASF

POLPIG/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023