O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-03-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny skupu tuczników notują kolejne wzrosty na rynkach

Ceny skupu tuczników

Ceny skupu tuczników rosną obecnie w różnym tempie na unijnych rynkach. Dodatkowo podaż żywca wieprzowego jest na niewystarczającym poziomie.

W ubiegłym tygodniu Holandia, Belgia i Austria zanotowały bardzo wysokie wzrosty o 25 ₵/kg wagi poubojowej. Mniejsze podwyżki cenowe wystąpiły w Hiszpanii (+8₵), Francji (+6₵), Danii (+5₵). Jednak w wielu krajach przetwórcy skarżą się, że nie mogą przełożyć wyższych cen zakupu surowca na sieci handlowe.

Ceny skupu tuczników z kolejnymi wzrostami

Podaż żywca wieprzowego na rynku unijnym jest niewystarczająca. Zakłady mięsne nie są w stanie wykorzystać swoich pełnych  mocy przerobowych. W wielu krajach przetwórcy skarżą się, że nie mogą przełożyć wyższych cen zakupu surowca na sieci handlowe. Wszystko wskazuje na to, że taki układ rynku będzie dominujący nie tylko przed Świętami Wielkanocnymi, ale również w późniejszym okresie w roku bieżącym.

Bieżący tydzień również przyniósł wzrosty cenowe. W Niemczech w notowaniach VEZG cena w dniu 16/03/2022 ceny skupu tuczników w wadze poubojowej wyniosły 1,85 €/kg (+10₵) w stosunku do ubiegłego tygodnia.

Ceny skupu tuczników

Notowania na krajowym rynku tuczników

W notowaniach krajowych również podniesiono ceny żywca wieprzowego. Średnia cena w przeliczeniu na wagę poubojową wzrosła do 8,50 zł/kg (+10 gr t/t). Mniejsze wzrosty niż w Niemczech wynikają głównie z umocnienia się złotego w stosunku do euro. W perspektywie nadchodzących tygodni ceny skupu tuczników w Polsce powinny rosnąć ze względu na mniejszą podaż żywca, zbliżający się okres świąteczny oraz zapowiedziany program prywatnego przechowalnictwa w krajach Unii Europejskiej.

Problem, który obecnie stał się pierwszoplanowy w UE to nie przechowywanie przez kilka miesięcy unijnej wieprzowiny, a zapewnienie wystarczającej ilości pasz dla utrzymywanych zwierząt. Ponadto producenci trzody chlewnej potrzebują zastrzyku finansowego, aby mogli sprostać rosnącym kosztom produkcji oraz logistycznym wyzwaniom, jakie pojawiły się po rozpętaniu wojny w Ukrainie. W naszej ocenie prywatne przechowalnictwo tych problemów nie rozwiąże.

Czytaj też: WIR: Produkcja żywca wieprzowego nadal nieopłacalna

polpig.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023