PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny skupu trzody chlewnej z dużą rozbieżnością na Ukrainie

Ceny skupu trzody chlewnej z dużą rozbieżnością na Ukrainie

Autor: Monika Faber 2022-04-09 18:00:00
Ceny skupu trzody chlewnej

Na początku kwietnia ceny skupu trzody chlewnej miały rozbieżności w zależności od regionu Ukrainy. Rozpiętość cen przekracza 10 proc.

Poinformowała o tym służba prasowa Związku Hodowców Trzody Chlewnej Ukrainy. „Niejednorodna sytuacja rynkowa na rynku sadzonek w różnych częściach kraju doprowadziła do znacznych różnic w cenach zakupu w zależności od regionu. Tym samym najwyższe ceny skupu wieprzowiny obserwuje się w zachodnich regionach kraju, gdzie koncentracja ludności znacznie wzrosła od początku działań wojennych.

Trzoda chlewna pozostaje droga

„W szczególności aktywny popyt ze strony konsumenta końcowego na tle niewystarczającej podaży wieprzowiny w celu zaspokojenia zwiększonych potrzeb zwiększył zakres cen ceny skupu trzody chlewnej do 46-48 UAH / kg " – powiedział w oświadczeniu.

Należy zauważyć, że centrum i wschód kraju, bardziej dotknięte walkami, odczuły znaczną presję cenową wynikającą z częściowego ograniczenia zdolności ubojowych i przetwórstwa mięsa oraz odpływu ludności do bezpieczniejszych regionów. Dlatego w regionach centralnych ceny zakupu wahają się od 43-46 UAH / kg, a maksymalna ocena dla operatorów wschodnich za hrywnę jest niższa. Na południu kraju, gdzie tradycyjnie podaż wieprzowiny jest nieco niższa niż w innych jego częściach, żywiec towarowy sprzedawany jest po 46-47 UAH/kg.

„Chociaż na początku wojny operatorzy byli zdezorientowani i mieli trudności ze sprzedażą żywca, teraz sytuacja się ustabilizowała. Jeśli chodzi o dynamikę cen, to na ostatnim miejscu ceny skupu w większości utrzymują się we wspomnianych przedziałach regionalnych. Tym samym około połowa operatorów nie dokonała przeglądu cen sprzedaży przesyłek od pierwszej połowy marca” – dodał ACS.

Ceny skupu trzody chlewnej na Ukrainie

Zdaniem analityków, zmiana ceny skupu trzody chlewnej jest w większości sytuacyjna, odchylenie jest niewielkie (+/- 0,5-1 UAH/kg), a same ceny mieszczą się w powyższych granicach. Tak więc, podczas gdy poszczególni operatorzy wciąż restrukturyzują swoje łańcuchy dostaw, większość producentów wieprzowiny nadal współpracuje ze swoimi tradycyjnymi odpowiednikami, a producenci z nowo wyzwolonych terytoriów stopniowo wracają do standardowych operacji.

„W tym tygodniu większość operatorów sprzedała wszystkie zaplanowane przesyłki, a w niektórych miejscach pojawiły się prośby o dodatkowe ilości. Dlatego hodowcy trzody chlewnej przewidują, że ceny sprzedaży będą mogły nieznacznie wzrosnąć (+0,5 UAH / kg) lub przynajmniej utrzymać się na osiągniętym poziomie " – podsumował w stowarzyszeniu.

Czytaj również: Ceny skupu żywca wieprzowego nadal pozostają wysokie

Agravery.com /fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy mogą zakończyć czwarty tydzień z rzędu ze wzrostem


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny skupu produktów rolnych większe w ubiegłym miesiącu o ponad 40%


Autor: Polska Agencja Prasowa

Gantner: Ceny żywności ustabilizują się w II połowie 2023 roku


BULT SMOGOWICZE