PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny skupu świń zaczną notować wzrosty w niedalekiej przyszłości

Ceny skupu świń zaczną notować wzrosty w niedalekiej przyszłości

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-21 11:30:00
Ceny skupu świń

Presja na ceny skupu świń spada w wielu krajach Unii Europejskiej. Szczególnie widoczne jest to na południu Europy w Hiszpanii i Włoszech. 

Trwający sezon turystyczny i rosnąca liczba przyjezdnych gości podniosła popyt na wieprzowinę, a wysokie temperatury ograniczyły podaż żywca na tych rynkach. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w cenach skupu. Na krajowym rynku średnie ceny skupu nie zmieniły się w 24 tygodniu. Spodziewane wzrosty cenowe jednak mogą nie zostać skonsumowane przez tych producentów, którzy znaleźli się w czerwonej strefie ASF.

Ceny skupu świń z niewielkimi zmianami w Europie

Sezon turystyczny i rosnąca liczba przyjezdnych gości podniosła popyt na wieprzowinę, a wysokie temperatury ograniczyły podaż żywca na tych rynkach. Mniejsza liczba tuczników przeznaczonych na rzeź idzie w parze z malejącą wagą ubojową, co znajduje odzwierciedlenie w cenach skupu. W Hiszpanii cena skupu wzrosła o dalsze 2 centy. Nieznaczne wzrosty w cennikach pojawiły się we Włoszech. Dodatkowo pozytywny sygnał został wysłany z Holandii, gdzie ceny skupu świń również wzrosły o 2 centy.

W odróżnieniu od południa Europy w Niemcy borykają się z problemem niskiej konsumpcji. Ale również i w tym kraju presja na ceny skupu żywca jest coraz mniejsza, a rynek pozostaje w równowadze od 6 tygodni przy cenie 1,80 €/kg (wbc). 

“Brak zmian w cennikach w 24 tygodniu zanotowano również w Danii, Francji, Belgii i Austrii” – informuje ISN.

Ceny skupu świń

Notowania tuczników bez zmian na krajowym rynku 

Wiele sygnałów wskazuje, że wkrótce powrócą długo oczekiwane przez producentów świń wzrosty cen skupu na rynku Wspólnoty. Niedochodowa produkcja uszczupliła pogłowie trzody chlewnej i produkcję wieprzowiny w wielu krajach unijnych. Niemieckie źródło Destatis potwierdziło obecnie najniższe od 25 lat pogłowie świń u naszego zachodniego sąsiada. Produkcja wieprzowiny w kwietniu br. spadła o ponad 12% rok do roku. Spadająca podaż żywca będzie wpływała na rosnące ceny skupu świń.

Na krajowym rynku średnia cena skupu tuczników w 24 tygodniu nie zmieniła się i wynosi 8,40 zł/kg Kl. E. W Polsce w ostatnim okresie do rzeźni trafiało dużo macior, co wskazuje na postępującą likwidację stada podstawowego. Od wielu miesięcy ceny skupu świń nie pokrywały bowiem rosnących kosztów produkcji. 

Spodziewane wzrosty cenowe jednak mogą nie zostać skonsumowane przez tych producentów, którzy znaleźli się w czerwonej strefie ASF. Wirus został wykryty już w 4 stadach świń i z pewnością to nie koniec ognisk ASF u świń w tym sezonie. Strefy czerwone będą się więc powiększać, ograniczając możliwości przemieszczanie świń i stymulując rozwarstwienie cenowe.

Czytaj też: Ceny skupu żywca ustabilizowały się. Wyjątkiem Belgia i Hiszpania

polpig.pl/fot.Pixabay


Ceny zbóż w polskich skupach. Żyto i jęczmień odnotowały spadki

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-01 11:30:00

Ceny ropy naftowej kończą czerwiec ze spadkami notowań

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 20:00:00

Ceny rolnicze na świecie rosną. USA czeka na pylenie kukurydzy

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 15:00:00

BULT SMOGOWICZE