PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny skupu świń z dużymi spadkami w Polsce i Niemczech

Ceny skupu świń z dużymi spadkami w Polsce i Niemczech

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-09 15:30:00
Ceny skupu świń

W Niemczech w okresie okołoświątecznym nie wszystkie świnie przeznaczone do uboju zostały odebrane z gospodarstw. Wpłynęło to na ceny skupu świń.

Powodem była zmniejszona liczba dni ubojowych. Po świętach pozostała na rynku nadwyżka żywca, która zachwiała równowagą rynkową. Ponadto na nastoje branży  negatywnie oddziałuje brak zdecydowanych impulsów wzrostu popytu na wieprzowinę. Eksport nie rośnie, a sezon grillowy jeszcze nie nabrał rozpędu.

Ceny skupu świń notują poświąteczne spadki 

Niemieckie notowania VEZG w dniu 4/05/2022 były dla producentów świń w całej Unii Europejskiej dużym zaskoczeniem. Ceny skupu świń zostały obniżone o 15 centów do poziomu 1,80 €/ kg (wbc). Zaproponowana stawka jest daleka od oczekiwań hodowców. Uczestnicy rynku są jednak zdania, że nie jest to trwały trend spadkowy. Obecne produkcja wieprzowiny spada zarówno w Europie, USA i Chinach.

Ceny skupu świń

Na krajowym rynku cena skupu tuczników za kl. E spadła średnio do 7,95 zł/kg (-0,60 zł/kg t/t) pomimo słabej podaży żywca. Wiele tuczarni pozostaje nieobsadzonych. Ograniczony popyt ze strony handlu jest wyraźnie widoczny. Jeżeli produkcja trzody chlewnej ma być utrzymana na niezmienionym poziomie, to przy rosnących kosztach produkcji powinno dojść do wzrostu cen skupu.

Czytaj też: Ceny tuczników spadają. POLSUS ostrzega przed kryzysem na rynku

polpig.pl/fot.Pixnio


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy mogą zakończyć czwarty tydzień z rzędu ze wzrostem


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny skupu produktów rolnych większe w ubiegłym miesiącu o ponad 40%


Autor: Polska Agencja Prasowa

Gantner: Ceny żywności ustabilizują się w II połowie 2023 roku


BULT SMOGOWICZE