PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny rzepaku w maju osiągnęły historyczne maksimum

Ceny rzepaku w maju osiągnęły historyczne maksimum

Autor: Mateusz Chrząszcz 2022-05-12 09:00:00
Ceny rzepaku

Dane Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazują, że ceny rzepaku w tygodniu, który skończył się 1 maja wzrosła do poziomu 4165 zł za tonę.

Cena wzrosła o 0,8 proc, czyli o około 34 zł za tonę. Oznacza to nowy historyczny szczyt ceny średniej wspomnianych nasion oraz wzrost o prawie 100 proc. patrząc rok do roku. Również w tym samym tygodniu wzrosła o 7,4% cena oleju rzepakowego, do 6789 zł za tonę, co jest wzrostem ceny o ponad 50 proc. w porównaniu z 2021 rokiem.

Ceny nasion rzepaku

Cena za nasiona rzepaku w końcu spadła. Według danych, jakie przedstawiło MRiRW w kwietniu, odnotowano spadek o 127 zł za tonę. Po historycznych rekordach w tym miesiącu w końcu w naszym kraju w końcu doczekaliśmy się obniżki średniej ceny zakupu rzepaku. Dane resortu rolnictwa wyraźnie pokazują, że w tygodniu kończącym się 17.04.br. cena w zakładach tłuszczowych spadła o 3,2 proc. W analizowanym tygodniu spadła też cena oleju rzepakowego.

W marcu informowaliśmy o kolejnych wzrostach ceny rzepaku i jego nasion w zakładach tłuszczowych. W czwartym tygodniu marca dane MRiRW wykazały, że średnia krajowa cena zakupu rzepaku wzrosła w zakładach tłuszczowych o 1,3% do poziomu 3 675 zł za tonę. W tamtym czasie wzrosła też średnia cena śruty sojowej, a olej rzepakowy potaniał o 8 proc. do 6 280 zł za tonę. W pierwszym tygodniu kwietnia br. zanotowano jednak historyczny rekord ceny zakupu nasion rzepaku. Było to 4 002 zł za tonę. 

ceny rzepaku

Ceny rzepaku i zbóż ciągle w górę

Nie tylko ceny rzepaku osiągają swoje nowe maksima. Susze we Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Indiach wpływają na rosnące ceny zbóż. Na rynkach najmocniej drożeje pszenica. 

W USA wysiew kukurydzy, ze względu na pogodę, postępuje w ślimaczym tempie. Natomiast Ukraina ma problemy z zasiewem i eksportem. Dodatkowo rosnący deficyt wody we Francji i Niemczech oraz fala upałów w Indiach zmniejszają potencjał plonowania w ważnych obszarach produkcyjnych. Analitycy są coraz bardziej zaniepokojeni konsekwencjami suszy w dwóch największych europejskich krajach produkujących.

Ceny zbóż w przypadku pszenicy ponownie zanotowały gwałtowny wzrost pod koniec zeszłego tygodnia z powodu niepowodzeń związanych z pogodą w ważnych regionach upraw. Również w nowym tygodniu pszenica zaczyna się od silnych premii cenowych w handlu przedrynkowym w USA.

Czytaj również: Przechowywanie nasion rzepaku – cenne uwagi dla rolników

E-wgt.pl /fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy mogą zakończyć czwarty tydzień z rzędu ze wzrostem


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny skupu produktów rolnych większe w ubiegłym miesiącu o ponad 40%


Autor: Polska Agencja Prasowa

Gantner: Ceny żywności ustabilizują się w II połowie 2023 roku


BULT SMOGOWICZE