PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny rzepaku nadal są bardzo wysokie! Rynek jest prawie pusty

Ceny rzepaku nadal są bardzo wysokie! Rynek jest prawie pusty

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-08-27 16:00:00
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku ponownie wzrosły w tym tygodniu. Przyczyny to niezwykle mała podaż na rynku, wyższe ceny soi i rosnące ceny ropy naftowej. Dotyczy to Europy, a jeszcze bardziej Kanady, czołowego światowego eksportera.

Ceny rzepaku – mocno obniżone prognozy kanadyjskiego eksportu powodują wzrosty poziomów na świecie

Ponadto analitycy spodziewają się dalszej korekty spadkowej zbiorów rzepaku w Kanadzie. Francuska firma analityczna Agritel ogłosiła w czwartek, że kanadyjski urząd statystyczny podobno zakłada zbiory rzepaku na poziomie 18,7 miliona ton.

Kanadyjski Departament Rolnictwa oszacował zbiory rzepaku cztery tygodnie temu na 19,9 miliona ton. Jednak USDA już drastycznie obniżyło oczekiwania dotyczące produkcji kanadyjskiej w sierpniu do zaledwie 16 milionów ton – a zatem znacznie więcej niż wielkość zbiorów, której obecnie oczekuje Agritel.

Prognoza USDA została zasadniczo potwierdzona przez poprzednie raporty dotyczące zbiorów z prowincji Alberta i Saskatchewan. Zasadą było wczesne dojrzewanie, karłowate rośliny oraz puste lub brakujące strąki. Zazwyczaj Kanadyjczycy eksportują ponad połowę swojej produkcji – ponad 10 milionów ton na rynek światowy i kształtują w głównej mierze ceny rzepaku.

Niedawno USDA spodziewała się jedynie, że eksport nie przekroczy 6,9 miliona ton.

Ponieważ początkowe zapasy są już minimalne ze względu na silny popyt w ostatnich latach, spadek dostępności w dużej mierze znajdzie odzwierciedlenie w kurczącym się eksporcie – przekazało USDA.

Czytaj też: Aktualna cena pszenicy na północy i południu Polski. Sprawdź!

Ceny rzepaku – wysokie poziomy mogą zachęcić europejskich rolników do powiększenia areału w przyszłym sezonie

Europejskie ceny rzepaku wynosiły w czwartekCeny rzepaku 02 577 euro za tonę na rynku terminowym. W ciągu tygodnia czarne nasiona oleiste ponownie wzrosły o ponad 20 euro po znaczącej korekcie przejściowej.

W Kanadzie ceny rzepaku w ciągu tygodnia również były mocne, rosnąc o około 50 CAD. W czwartek wiodący kontrakt listopadowy na rzepak na rynku terminowym w Winnipeg jest wyceniany po 914 CAD/tonę – czyli około 612 euro za tonę.

Na niemieckim rynku hurtowym i porcie importowym w Hamburgu rzepak z nowych zbiorów oferowano w czwartek za 579 euro za tonę. W Mannheim oferty wynosiły 581 euro, a na Kanale Mitteland 578 euro.

W najważniejszym francuskim centrum handlowym w Rouen w czwartek oferowano rzepak po cenie 573 euro za tonę, a ceny FOB w portach załadunkowych nad Mozelą wynosiły 581 euro za tonę.

Wysokie ceny rzepaku mogą skłonić europejskich rolników do powiększenia areału w nadchodzącym sezonie siewnym do poziomu, który nie był osiągany od dawna

– mówi europejski analityk Strategy Grains.

agrarheute.com/fot.Pixabay