PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy w USA rosną po spadku spowodowanym nową mutacją koronawirusa

Ceny ropy w USA rosną po spadku spowodowanym nową mutacją koronawirusa

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-02 10:10:09
Ceny ropy

Ceny ropy w USA odrobiły część strat po tym, jak w ciągu dwóch poprzednich sesji straciła ponad 6 proc. z powodu nowej mutacji koronawirusa.

Istniała obawa, że szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Omikron doprowadzi do większej liczby blokad w gospodarkach i ograniczeń w przemieszczaniu się. W czwartek podczas spotkania krajów sojuszu OPEC+ zostanie podjęta decyzja ws. polityki dostaw ropy w styczniu - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 66,37 USD, wyżej o 1,22 proc.

Koronawirus wpływa na ceny ropy

Brent na ICE w Londynie w dostawach na luty jest wyceniana po 69,73 USD za baryłkę, wyżej o 1,25 proc. Pojawienie się nowego szczepu koronawirusa - Omikrona - wywołuje niepokój na globalnych rynkach akcji i surowców.

Od paru dni jest zauważalne wahanie cen ropy. Ma na to wpływ nowa mutacja koronawirusa – ocenia sojusz OPEC+, który na zakończenie dwudniowego posiedzenia zdecydują w czwartek, czy zwiększą dostawy ropy w styczniu 2022 roku o 400 tys. baryłek dziennie.

Na rynkach spekuluje się, że grupa,Ceny ropy 20 kierowana przez Arabię Saudyjską i Rosję, odroczy umiarkowane podwyższenie produkcji ropy, bo na giełdach paliw już jest bessa. Prognozy OPEC sugerują, że zapasy ropy na świecie mogą wzrosnąć po skoordynowanym uwolnieniu ropy ze strategicznych rezerw (SPR) USA i innych krajów, a tym m.in. Japonii i Chin.

Ceny ropy mogą spowodować wzrost rezerw

W środę grupa ekspercka OPEC+ wskazała, że w I kw. 2022 r. na rynkach ropy na świecie będzie nadwyżka surowca, choć nieco mniejsza niż to wcześniej oceniano, i wyniesie ona średnio 1,9 mln baryłek dziennie wobec wcześniej szacowanych 3 mln b/d. Wynik czwartkowych obrad OPEC+ na razie wisi w powietrzu.

"Rynki wyceniają teraz słabe ceny ropy i słaby popyt, ponieważ jest ogromna niepewność związana z Omikronem" – pisze w rynkowej nocie Al Salazar, wiceprezes Evverus Intelligence Research.

"Wprowadzanie ograniczeń w podróżowaniu w połączeniu z efektami ekonomicznymi wprowadza ryzyko dla cen surowca" – dodaje.

Cena ropy w USA spadła o ok. 20 proc. od czasu osiągnięcia 7-letniego maksimum pod koniec października tego roku.

Czytaj również: Ceny ropy mocno w górę na giełdzie. Zbliża się decyzja OPEC+

PAP/fot.pixabay