PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy w USA w górę. Już ponad 98 USD za baryłkę

Ceny ropy w USA w górę. Już ponad 98 USD za baryłkę

Autor: Tomasz Racki 2022-07-28 11:48:00
ceny ropy

Ceny ropy w USA rosną w trakcie czwartkowego handlu – surowiec kosztuje już powyżej 98 USD za baryłkę, po skoku notowań w środę o 2,4 proc. 

W Stanach Zjednoczonych gwałtownie maleją zapasy ropy i rośnie jej eksport - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 98,34 USD, wyżej 1,11 proc.

Ceny ropy w górę

Brent na ICE w dostawach na IX wyceniana jest po 107,48 USD za baryłkę, w górę 0,81 proc. W USA gwałtownie maleją zapasy ropy - w ubiegłym tygodniu spadły one o 4,52 mln baryłek, czyli o 1,1 proc. do 422,09 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). To najmocniejszy spadek amerykańskich zapasów surowca od końca maja.

„Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 3,3 mln baryłek, czyli o 1,45 proc. do 225,13 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 784 tys. baryłek, czyli o 0,7 proc. do 111,72 mln baryłek” – podał DoE.

Z kolei eksport ropy z USA wzrósł do rekordowego poziomu: 4,55 mln baryłek dziennie - wynika z danych DoE.

Inwestorzy są tymczasem w pozytywnych nastrojach pomimo środowej podwyżki stóp procentowych w USA o kolejne 75 pb, bo szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że tempo podwyżek kosztu pieniądza w USA w pewnym momencie zwolni. Ma to wpływ na ceny ropy. 

"Komentarze Powella złagodziły niektóre obawy inflacyjne, poprawiając ogólny apetyt inwestorów na ryzykowne aktywa, w tym ropę" – mówi Will Sungchil Yun, starszy analityk rynków surowcowych w VI Investment Corp.

ceny ropy

Spadają ceny benzyny w USA

"Ropa prawdopodobnie nadal będzie sprzedawana po ok. 100 USD za baryłkę" –  dodaje. Tymczasem w USA od 43 dni spadają ceny benzyny, które wcześniej biły rekordy na poziomie ponad 5 USD za galon.

Obecnie średnia cena benzyny w Stanach Zjednoczonych wynosi 4,302 USD za galon - wynika z danych Federacji AAA, opracowanych na podstawie analiz cen ze 120 tys. stacji benzynowych. Benzyna w USA jest jednak wyceniana teraz o 36 proc. wyżej niż kosztowała o tej porze w ub. roku.

Analitycy oceniają, że niższe ceny benzyny nie spowodują natychmiastowego wzrostu zużycia tego paliwa przez amerykańskich kierowców.

"Wyższe koszty benzyny (niż rok temu), droga żywność, media i czynsz – to wszystko ogranicza budżety amerykańskich gospodarstw domowych, a popyt na benzynę spada w porównaniu z poprzednimi latami" – mówi Andy Lipow, prezes Lipow Oil Associates w Houston. 

Czytaj także: Promocja na paliwa ograniczyła spadek liczby klientów na stacjach Orlenu

PAP/fot. pixabay