PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy w USA w dół. Inwestorzy czekają na informacje o "Przyjaźni"

Ceny ropy w USA w dół. Inwestorzy czekają na informacje o "Przyjaźni"

Autor: Tomasz Racki 2022-08-10 11:11:00
ceny ropy

Ceny ropy w Stanach Zjednoczonych spadają w trakcie środowego handlu. Kluczowe będą informacje dotyczące nowego naftociągu. 

Inwestorzy czekają na informacje, czy kluczowy naftociąg "Przyjaźń", którym transportowana jest ropa naftowa z Rosji do Europy, wznowi działanie – informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 89,93 USD, niżej 0,63 proc., po niestabilnej sesji we wtorek. Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 95,86 USD za baryłkę, w dół o 0,45 proc.

Ceny ropy w dół

We wtorek Transnieft, rosyjska firma odpowiedzialna za sieci ropociągów, poinformował, że Rosja wstrzymała 4 sierpnia dostawy ropy południowym odcinkiem ropociągu „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji i Czech, wskazując, że nałożone na Moskwę międzynarodowe sankcje uniemożliwiły zrealizowanie płatności za tranzyt surowca.

Słowacka filia MOL Slovnaft i słowacki zarządca rurociągów Transpetrol potwierdzili we wtorek wstrzymanie tranzytu ropy przez rurociąg. Podano, że rafineria Slovnaft i jej spółka macierzysta węgierski MOL rozpoczęły negocjacje ze stroną ukraińską i rosyjską w sprawie wznowienia dostaw.

„Przyjaźń” wznowi dostawy

Wznowienie dostaw ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń" do Czech powinno nastąpić w ciągu kilku dni - poinformowała spółka Mero CR, właściciel i operator czeskiego odcinka rurociągu. Uruchomienie zapasów strategicznych nie jest potrzebne.

Mero CR przekazała także, że w obecnej sytuacji czeskie rafinerie mogą wykorzystać do zaopatrzenia w ropę naftową Transalpejski Rurociąg TAL.
"Na razie wstrzymanie pracy rurociągu +Przyjaźń+ wydaje się być problemem po stronie ukraińskiej, a nie rosyjskiej, więc wpływ tego zdarzenia na rynki ropy jest ograniczony" - ocenia Zhou Mi, analityk Chaos Research Institute.

ceny ropy

W USA rosną zapasy

Tymczasem w USA rosną zapasy ropy – wynika z branżowego raportu Amerykańskiego Departamentu Paliw (API). Zapasy surowca w Stanach Zjednoczonych wzrosły w ub. tygodniu o 2,16 mln baryłek – podaje API. Zapasy benzyny spadły jednak w tym czasie o 627 tys. baryłek, a paliw destylowanych – wzrosły o 1,376 mln baryłek. W środę oficjalne dane o amerykańskich zapasach paliw poda Departament Energii (DoE). Ma to wpływ na ceny ropy.

Analitycy oceniają tymczasem, że wywołany obawami o recesję spadek cen ropy na globalnych rynkach paliw może się wkrótce skończyć.

"Uważamy, że spadek ceny ropy wywołany niepokojem o recesję może się skończyć" - mówi Zhou, powołując się na perspektywy ograniczonej dodatkowej podaży ropy na globalne rynki.

Ropa tanieje w czasie ostatnich tygodni w reakcji na działania banków centralnych, a szczególnie amerykańskiej Rezerwy federalnej, która podwyższa koszty pieniądza, aby stłumić tempo wzrostu cen. To wzmaga na rynkach obawy, że gospodarka może wejść w recesję.

Czytaj także: Można już składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

PAP/fot. pixabay