PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy w USA rosną od ponad 7 tygodni, mimo spadków w czwartek

Ceny ropy w USA rosną od ponad 7 tygodni, mimo spadków w czwartek

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-10 16:00:00
Ceny ropy

Ceny ropy naftowej w USA spadły w trakcie ostatniej w tym tygodniu sesji, ale może zaliczyć już 7. tydzień ze zwyżką notowań.

Od początku tego tygodnia zdrożała do tej pory o 1,6 proc. Inwestorzy oceniają popyt na paliwa a Chinach, które znoszą restrykcje po lockdownach, ale na razie droga do pełnego otwarcia gospodarki wydaje się być "wyboista" – informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 120,80 USD, niżej o 0,58 proc. Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na sierpień jest wyceniana po 122,30 USD za baryłkę, w dół o 0,63 proc.

Sytuacja na rynku ropy

W Chinach stopniowo znoszone są ostrzejsze ograniczenia wprowadzone wiele tygodni temu, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Jednak w niektórych częściach 25–milionowego Szanghaju wchodzą nowe obostrzenia - w ten weekend ma być zamkniętych kilka dzielnic tego miasta, aby masowo przetestować miliony mieszkańców, ponieważ nadal pojawiają się przypadki zakażeń Covid–19.

Ograniczenia w Szanghaju mają dotyczyć 15,3 mln mieszkańców m.in. z dzielnic Pudong, Huanghpu, Jing'an i Xuhui.

Powrót do konieczności zamykania niektórych części chińskich miast z powodu Covid–19 wskazuje na trudności w próbach prowadzonych przez chińskie władze w celu wyeliminowania koronawirusa, podczas gdy inne kraje na świecie akceptują go jako endemiczny. Odnowienie ograniczeń covidowych w Chinach nie ma jeszcze jednak znaczącego wpływu na rynki i ceny ropy.

Ceny ropy wobec oczekiwań inwestorów

"Inwestorzy obserwują to , co się dzieje, ale w tej chwili nie ma jeszcze zbyt dużej reakcji" –powiedział Kevin Li, zarządzający funduszami w GF Asset Management Ltd, cytowany przez agencję Bloomberg.

"Jeśli ograniczenia zostaną rozszerzone na więcej obszarów w Chinach, które mają wpływ na powrót pracowników do pracy, wtedy można będzie zobaczyć pewną niestabilność" – dodał.

"Nastroje inwestorów są w najlepszym razie neutralne" - wskazała z kolei Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights. Dodała, że mniejsze zużycie ropy w Chinach - z powodu lockdownów – zostało zrównoważone dużym zapotrzebowaniem na paliwa w Stanach Zjednoczonych, gdzie już rozpoczął się sezon letnich wyjazdów, szczytowy okres "konsumpcji" benzyny.

Cena benzyny w Chicago wzrosła do 6,048 USD za galon, rekordowego poziomu, podczas gdy średnia krajowa wynosi na razie ok. 5 USD za galon. "Na obszarach USA, gdzie ceny benzyny są jeszcze w okolicach 4 USD za galon popyt na paliwa wciąż mocno rośnie" – powiedział w Bloomberg TV Paul Sankey, założyciel Sankey Research.

Obecnie zapasy benzyny w USA są na najniższym sezonowym poziomie od 2014 r. Ceny ropy w USA w tym tygodniu wzrosła do tej pory o 1,6 proc. To już 7. z kolei tydzień, który surowiec może zakończyć ze wzrostem notowań.

Czytaj również: Ceny ropy w USA nie zatrzymają się. Jest coraz drożej

PAP/fot.pixabay