PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy w USA przekroczyły barierę 85 dolarów za baryłkę

Ceny ropy w USA przekroczyły barierę 85 dolarów za baryłkę

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-26 17:00:00
Ceny ropy

Ceny ropy naftowej w USA przekroczyły barierę 85 dolarów za baryłkę – inwestorzy koncentrują uwagę na spadających zapasach i rosnącym napięciu na Ukrainie.

Inwestorzy analizują branżowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) o zapasach ropy i jej produktów w USA. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 85,24 dolara, niżej o 0,42 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na marzec jest wyceniana po 87,98 dolara za baryłkę, niżej o 0,25 proc.

Ceny ropy reagują na spadek zapasów surowca

API podał w swoim wyliczeniu, że zapasy ropyceny ropy 01 w Stanach Zjednoczonych spadły w ub. tygodniu o 875 tys. baryłek i są blisko najniższego poziomu od ponad 3 lat.

To już ósmy tydzień spadku zapasów ropy za Oceanem w ciągu ostatnich 9 tygodni. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu zapasów ropy o 1,0 mln baryłek.

“W Cushing, hubie magazynowym ropy, jej zapasy zmniejszyły się o 1 mln baryłek” – wynika z danych API.

Spadły też amerykańskie zapasy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego – o 2,2 mln baryłek.

“Wzrosły za to zapasy benzyny – w ub. tygodniu powiększyły się one o 2,4 mln baryłek” – podał API.

Analitycy wskazują, że ropa ma niestabilny tydzień – we ceny ropy zyskały w USA prawie 3 proc. po tym, jak dzień wcześniej zniżkowały o prawie 2 proc.

Ceny ropy pozostają blisko 7-letnich maksimów w czasie spodziewanej kontynuacji silnego ożywienia popytu na paliwa na świecie w miarę rosnącej mobilności po pandemii Covid-19. Wiele banków z Wall Street, w tym Goldman Sachs Group Inc., szacuje, że w tym roku Brent osiągnie 100 USD za baryłkę, ponieważ sytuacja podażowa na globalnych rynkach paliw się zacieśni.

"Teraz mamy dosłownie taki rynek ropy: "załaduj-zablokuj", i można spodziewać się też wystrzałów" – mówi John Driscoll, dyrektor JTD Energy Services Pte.

Na notowania cenowe wpływa także sytuacja na Ukrainie

"Sprawa wokół Ukrainy będzie bardzo destrukcyjna dla rynków energetycznych. Wiąże się z tym dużo niepokoju i zszarpanych nerwów" – wskazuje Driscoll.

"Na pewno na rynkach ropy zobaczymy zmienność, ale są one bardzo uparte – ceny ropy pomaszerują w kierunku 90 USD za baryłkę – to jest nieuniknione" – ocenia.

Tymczasem w sprawie Ukrainy prezydent USA Joe Biden oświadczył we wtorek, że rozważa nałożenie bezpośrednich sankcji na prezydenta Rosji Władimira Putina w przypadku rosyjskiej inwazji na ten kraj.

Biden zapytany przez dziennikarzy, czy bierze pod uwagę nałożenie bezpośrednich sankcji na Putina, odpowiedział: "Tak, biorę to pod uwagę".

Amerykański prezydent powiedział też, że w najbliższym czasie może przenieść (do Europy – PAP) część z 8.500 żołnierzy amerykańskich, którzy zostali w poniedziałek postawieni w stan podwyższonej gotowości.

"Potencjany konflikt militarny niesie ogromne ryzyko dla rynków finansowych, a zwłaszcza surowców energetycznych, takich jak ropa naftowa i gaz" – ostrzega Jeff Curie, globalny szef badań rynków surowcowych w Goldman Sachs.

Czytaj też: Ceny ropy idą w górę pomimo słabszych danych makro z Chin

PAP/fot.Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

BM Reflex: Ceny paliw mogą spaść w pierwszym tygodniu wakacji


Autor: Kamila Ciężka

Ceny ropy spadły na rynku w USA pierwszy raz od początku kwietnia


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej zanotowały spadek o 15% w ciągu 2 tygodni


BULT SMOGOWICZE