PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy w dół o ponad 3 proc. Spada popyt z powodu Omicrona

Ceny ropy w dół o ponad 3 proc. Spada popyt z powodu Omicrona

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-20 12:00:45
Ceny ropy

Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku spadły o ponad 3 proc. na fali obaw o popyt na paliwa w związku z szybko rozprzestrzeniającym się wariantem COVID-19.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 68,50 USD, niżej o 3,33 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na luty jest wyceniana po 71,09 USD za baryłkę, niżej o 3,31 proc. Na całym świecie rośnie liczba notowanych przypadków Covid-19 z powodu szybko rozprzestrzeniającego się wariantu Omikron. To zwiększa wśród inwestorów obawy o perspektywy popytu na energię.

Obawy o nową falę pandemii

Włoski ekspert, były dyrektor krajowej, a następnie Europejskiej Agencji Leków Guido Rasi ocenił, że Omikron całkowicie wymknie się szczepionkom, stanie się "praktycznie innym wirusem i będzie to pandemia B”.

Z kolei główny doradca medyczny Białego Domu dr Anthony Fauci wskazał, że USA wkraczają prawdopodobnie w ciężką zimę przez szybko rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa Omikron, który zdominuje sytuację zdrowotną w Stanach Zjednoczonych.

Z danych Johns Hopkins University wynika, że w USA występuje średnio 126.967 nowych przypadków dziennie podczas gdy na początku listopada było ich nieco ponad 70.000. Według Światowej Organizacji Zdrowia przypadki Omikronu podwajają się co 1,5 do 3 dni.

Wiele krajów wprowadziło ograniczenia w podróżach lotniczychceny ropy 01, a na rynkach są obawy, że może być konieczne zastosowanie nowych rygorów i blokad, co ograniczy przemieszczanie się ludności, a tym samym wpłynie na spadek zapotrzebowania na paliwa i ceny ropy.

Ceny ropy mogą się bardziej wahać z powodu Świąt Bożego Narodzenia

Na rynkach zbliża się okres świąteczny, mniejsze w tym czasie wolumeny obrotów na rynkach paliw mogą spowodować większe wahania ceny ropy. "Możemy spodziewać się, że ten tydzień będzie czasem dużej zmienności na rynku ropy" – ocenia Jeffrey Halley, starszy analityk rynku paliw w Oanda Asia Pacific Pte.

"Jednak raczej nie należy zakładać, że ropa mocno stanieje, bo OPEC+ śledzi sytuację, a kraje tego sojuszu zostawiły sobie otwartą furtkę do bardzo szybkiej reakcji, jeśli zaszłaby taka potrzeba" – dodaje.

Analitycy wskazują, że słabnie popyt na paliwa w krajach Azji, a banki centralne na świecie skłaniają się do zacieśniania swojej polityki pieniężnej, aby zapanować nad rosnącą inflacją, więc to nie są pozytywne czynniki dla wzrostów cen ropy. Tymczasem amerykańska administracja przygotowuje się do kolejnego przetargu na ropę ze strategicznych rezerw - do sprzedaży trafi 18 mln baryłek ropy z magazynów w Teksasie i Luizjanie. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 4 stycznia 2022 r. W ramach I przetargu zaoferowano wcześniej 32 mln baryłek ropy. Z tego m.in. 4,8 mln baryłek ropy trafiło do firmy Exxon Mobile Corp.

Czytaj również: Ceny ropy w USA spadają, ale Goldman Sachs mówi: możliwe 100 USD za baryłkę

PAP/fot.pixabay


Autor: Michał Rybka

Majowa prognoza USDA: Pszenica umacnia się na światowych giełdach


Autor: Polska Agencja Prasowa

PKO BP: Ceny żywności rosną najszybciej od połowy lat 90. 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej kończą burzliwy tydzień wzrostami notowań


BULT SMOGOWICZE