PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy spadają. Rusza wyprzedaż spowodowana działaniami USA

Ceny ropy spadają. Rusza wyprzedaż spowodowana działaniami USA

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-31 17:30:00
Ceny ropy

Ceny ropy na globalnych giełdach paliw mocno spadają w czwartek po sygnałach, że administracja USA rozważa sięgnięcie po ropę ze strategicznej rezerwy.

Teraz uwolnienie ropy z rezerw może być ogromne - nawet 180 mln baryłek w ciągu najbliższych kilku miesięcy - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 100,94 USD, niżej o 6,35 proc. Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na maj jest wyceniana po 107,39 USD za baryłkę, niżej o 5,34 proc.

Sytuacja na światowych rynkach ropy

Stany Zjednoczone rozważają uwolnienie ze swojej strategicznej rezerwy (SPR) około miliona baryłek ropy dziennie przez kilka miesięcy - podały anonimowe źródła zbliżone do sprawy.

Administracja prezydenta Joe Bidena chce w ten sposób zwalczyć rosnące ceny benzyny i niedobory dostaw paliw po inwazji Rosji na Ukrainę. Całkowite uwolnienie ropy z SPR w USA może wynieść nawet 180 mln baryłek – podały źródła w temacie ceny ropy.

Planowi USA o uwolnieniu ropy z amerykańskiej rezerwy towarzyszy też dyplomatyczny nacisk na Międzynarodową Agencję Energii (MAE), aby koordynowała globalne uwolnienie ropy przez inne kraje. Ostateczna decyzja w sprawie globalnego uwolnienia ropy z rezerw nie została jeszcze podjęta, ale w czwartek USA mogą ogłosić, że uwolnią ropę z amerykańskich rezerw.

Administracja prezydenta Joe Bidena jest pod presją, aby spowolnić tempo inflacji w USA, a w szczególności obniżyć ceny benzyny - w związku ze zbliżającymi się listopadowymi wyborami "midterm" w Stanach Zjednoczonych.

Pomimo rządowych zapewnień w ub. roku, że ceny na amerykańskich stacjach paliw spadną, wzrosły one jeszcze mocniej, a benzyna w Kalifornii kosztuje obecnie prawie 6 USD za galon, podczas gdy średnia krajowa to 4,24 USD/galon – wynika z danych zrzeszenia motoryzacyjnego AAA.

Ceny ropy naftowej, a rezerwy strategiczne

Joe Biden zlecił już wcześniej uwolnienie ropy z rezerw - w listopadzie 2021 r. 50 mln baryłek i kolejne 30 mln w marcu 2022 - po inwazji Rosji na Ukrainę, ale poprzednie akcje sięgnięcia po ropę ze strategicznej amerykańskiej rezerwy miały ograniczony wpływ na rynki paliw.

Według danych amerykańskiego Departamentu Energii (DoE) w rezerwie ropy (SPR) na dzień 25 marca było 568 mln baryłek.

"Sugestie, że na rynek może trafić 180 mln baryłek ropy w ciągu najbliższych kilku miesięcy mają znaczący wpływ na nastroje inwestorów i pomogłyby nieco złagodzić napiętą sytuację na rynkach paliw" – ocenia Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV w temacie ceny ropy. "To byłoby najsilniejsze uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw w historii USA" - dodaje.

Tymczasem w czwartek kraje OPEC+ zdecydują o swojej polityce dostaw ropy w maju. Analitycy oceniają, że kartel i jego sojusznicy utrzymają swój dotychczasowy plan - zwiększania co miesiąc dostaw ropy o 400 tys. baryłek dziennie. W tym miesiącu ropa WTI na NYMEX w N.Jorku zyskała do tej pory ponad 6 proc. To już 4. z kolei miesiąc, który WTI zaliczy ze wzrostem notowań.

Czytaj również: Ceny ropy w dół przez epidemię COVID–19 w Chinach

PAP/fot.pixabay


Ceny ropy naftowej notują wahania na rynkach paliw

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 18:30:00

Ceny wieprzowiny ponownie notują znaczne wzrosty w Chinach

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 14:30:00

Ceny rzepaku zanotowały spadek o jedną czwartą w krótkim okresie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 14:00:00

BULT SMOGOWICZE