PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy silnie uzależnione od handlu zagranicznego Chin

Ceny ropy silnie uzależnione od handlu zagranicznego Chin

Autor: Tomasz Racki 2022-08-09 16:34:00
ceny ropy

Na ceny ropy w wymiarze globalny silnie wpływają dane o handlu zagranicznym Chin w lipcu, w tym informacje o imporcie surowców. 

Pokazały one spadek wielkości zakupów ropy naftowej przez Państwo Środka o 9,5 proc. rdr. –  poinformowała w poniedziałek analityczka surowcowa DM BOŚ Dorota Sierakowska.

"Miniony tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się sporą przeceną. Notowania tego surowca dzisiaj jednak delikatnie odbijają się w górę, nadrabiając część strat. Notowania ropy naftowej WTI nadal jednak poruszają się w rejonie 89-90 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent oscyluje w rejonie 95-96 USD za baryłkę" – stwierdziła analityczka DM BOŚ Dorota Sierakowska w poniedziałkowym komentarzu.

Ceny ropy zależne od wielu czynników

Dodała, że poruszanie się notowań ropy naftowej na poziomach dwucyfrowych to w dużym stopniu efekt obaw związanych z popytem na ten surowiec w obliczu spowolnienia gospodarczego na świecie.

Sierakowska zwróciła uwagę, że na początku bieżącego tygodnia w tę retorykę wpisują się m.in. dane z Chin.

"W niedzielę w Państwie Środka opublikowano informacje dotyczące handlu zagranicznego w lipcu, w tym (...) na temat importu surowców. (...) W poprzednim miesiącu import ropy naftowej do Chin znalazł się na poziomie 37,33 mln ton, co jest odpowiednikiem 8,79 mln baryłek dziennie. Tym samym wynik był nieco lepszy niż w czerwcu, kiedy to import ropy do Chin wyniósł 8,72 mln baryłek dziennie" – wskazała analityczka DM BOŚ. Zaznaczyła, że dane te nie są wcale pocieszające.

"Oznaczają one spadek o 9,5 proc. w ujęciu rdr, a do tego – drugie najniższe wielkości dziennego importu na przestrzeni ostatnich czterech lat. Tym samym lipcowy wynik podkreśla to, co intuicyjnie wielu inwestorów czuło: fakt, że chińska gospodarka relatywnie powoli się podnosi po kolejnej fali Covid-19, a popyt na paliwa nadal kuleje. Ma to wpływ na ceny ropy" –podkreśliła Dorota Sierakowska.

Zdaniem ekspertki dane te nakładają się na efekt mniejszego popytu na paliwa na całym świecie, który wynika z kolei ze spowolnienia gospodarczego oraz mniejszej skłonności konsumentów do wydawania pieniędzy.

ceny ropy

Czytaj także: Ceny paliw na stacjach są wyraźnie niższe niż przed tygodniem

PAP/fot. pixabay