O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny ropy notują pierwszy tygodniowy wzrost od marca

Ceny ropy

Ceny ropy zyskują w czasie ostatniej w tym tygodniu sesji i zaliczą też pierwszy tygodniowy wzrost notowań od początku marca. 

“Sytuacja na rynkach paliw zaczyna się zacieśniać, bo kraje UE pracują nad wprowadzeniem zakazu importu ropy z Rosji, a USA zmierzają do uzupełnienia swoich strategicznych rezerw ropy” – informują maklerzy. Departament Energii USA (DoE) rozpocznie proces odkupu ropy naftowej jesienią tego roku, ogłaszając przetarg na zakup 60 mln baryłek ropy, chociaż dostawy surowca nastąpią w dalszym terminie.

Ceny ropy kończą tydzień na plusie

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 108,67 USD, wyżej o 0,38 proc., po skoku w tym tygodniu o 4 proc. Ceny ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na lipiec jest wyceniana po 111,30 USD za baryłkę, w górę o 0,36 proc.

Kraje UE pracują nad wprowadzeniem zakazu importu ropy z Rosji w ramach sankcji na ten kraj za jego agresję zbrojną wobec Ukrainy.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w tym tygodniu szczegóły szóstego pakietu sankcji, które mają zostać nałożone na Rosję.

Wśród tych sankcji znajduje się całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy. W ciągu pół roku ma zostać całkowicie wstrzymany import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku.

Według propozycji Unii Europejskiej, embargo na rosyjską ropę miałoby wejść w życie w ciągu sześciu miesięcy, bez stopniowego wycofywania się z umów.

Na taki plan nie zgadzają się m.in. Węgry. 

"Przyjęcie planowanego szóstego pakietu sankcji unijnych przeciw Rosji byłoby historyczną klęską" – ocenił premier Węgier Viktor Orban w liście do przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Ceny ropy

UE opracowuje nowy pakiet sankcji

Orban wskazał, że KE nie może stwarzać sytuacji, w której sankcje przyniosłyby Węgrom większą szkodę niż Rosji. Dodał, że przyjęcie proponowanych sankcji wymagałoby ze strony Węgier znacznego rozwinięcia infrastruktury dostaw surowców energetycznych i gruntownej przebudowy systemu rafinerii.

"Te przedsięwzięcia wymagają czasu i inwestycji, których nie sposób sfinansować na rynkowych zasadach" - podkreślił Orban.

W piątek kraje członkowskie UE mają kontynuować debatę nad przyjęciem planu sankcji wobec Rosji, ale jego zatwierdzenie wymaga jednomyślnego poparcia ze strony wszystkich 27 krajów. Decyzja na pewno wpłynie w przyszłym tygodniu na rynki, jak i ceny ropy.

Minister gabinetu Wiktora Orbana, Gergelu Gulyas, poinformował w czwartek, że Węgry zawetują obecną propozycję sankcji UE wobec Rosji.

Z kolei w środę wicepremier, minister gospodarki Słowacji Richard Sulik powiedział, że zgadza się na embargo na import rosyjskiej ropy, ale domaga się trzyletniego okresu przejściowego.

Ceny ropy w oczekiwaniu na zwiększenie zapasów w USA

Wicepremier Bułgarii Asen Wasilew wskazał zaś, że jeżeli Komisja Europejska przewiduje wyjątki od zakazu importu rosyjskiego surowca przez kraje unijne, to Sofia chciałaby zostać wyłączona z ewentualnego embargo.

"Perspektywa sankcji UE na rosyjską ropę naftową grozi pogorszeniem już i tak napiętej sytuacji na rynkach paliw" - wskazuje tymczasem Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.

"Ponieważ kraje sojuszu OPEC+ nie osiągają ustalonych przez siebie miesięcznych kwot dostaw ropy, to może być problem z niedoborem podaży pomimo słabszego popytu na paliwa w Chinach, które zmagają się z epidemią Covid-19" – dodaje.

Tymczasem amerykańskie władze przygotowują się do uzupełnienia strategicznych rezerw ropy (SPR) w USA.

Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła w czwartek plan rozpoczęcia zakupów ropy w celu uzupełnienia krajowych zapasów SPR.

Departament Energii USA (DoE) rozpocznie proces odkupu ropy naftowej jesienią tego roku, ogłaszając przetarg na zakup 60 mln baryłek ropy, chociaż dostawy surowca nastąpią w dalszym terminie.

Joe Biden ogłosił w marcu bezprecedensowe uwolnienie z SPR 180 mln baryłek ropy – po 1 mln baryłek dziennie przez 6 miesięcy – aby powstrzymać rosnące ceny ropy na giełdach paliw. 

Czytaj też: UBS: Ceny ropy Brent mogą długoterminowo wzrosnąć wskutek wojny

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023