PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy notują mocne spadki; powodem lockdowny w Chinach

Ceny ropy notują mocne spadki; powodem lockdowny w Chinach

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-28 17:30:00
Ceny ropy

Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku notują  z powodu nasilających się na rynkach obaw, wywołanych wprowadzanymi lockdownami w Chinach. 

Lockdowny są wprowadzane w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią Covid-19 i zagrażają perspektywom globalnego popytu na paliwa – informują maklerzy. Władze Pekinu skierowały w tym tygodniu większość z 22 mln mieszkańców tego miasta na masowe testy na Covid-19. Chcą uniknąć scenariusza z Szanghaju, który od miesiąca objęty jest lockdownem,

Notowania ropy ponownie w dół

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 100,26 USD, niżej o 1,73 proc. Ceny ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na VI są wyceniane po 103,39 USD za baryłkę, w dół o 1,83 proc.

Inwestorów na rynkach paliw niepokoi rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Chinach, które są największym importerem ropy naftowej na świecie.

Władze Pekinu skierowały w tym tygodniu większość z 22 mln mieszkańców tego miasta na masowe testy na Covid-19.

Władze stolicy Chin chcą uniknąć scenariusza z Szanghaju, który od miesiąca objęty jest lockdownem, a mieszkańcy Pekinu robią zapasy na wypadek przedłużonej blokady, jak w Szanghaju.

Zamieszkany przez 25 mln ludzi Szanghaj, uznawany za najbogatsze miasto Chin, od przełomu marca i kwietnia objęty jest surowym lockdownem, a w mediach pojawiają się doniesienia o niedoborach żywności i lekarstw, braku dostępu do pilnie potrzebnej opieki medycznej oraz trudnych warunkach w masowych ośrodkach kwarantanny.

Władze Szanghaju twierdzą, że część restrykcji zostało już złagodzonych, ale większość mieszkańców wciąż nie może wychodzić z mieszkań lub osiedli.

Ceny ropy

Ceny ropy reagują na lockdowny w Chinach

Tymczasem miasto Hangzhou – centrum handlu elektronicznego i siedziba m.in. technologicznego giganta Alibaba Group Holding Ltd. i producenta gier NetEase Inc. - jest kolejnym chińskim ośrodkiem, którego władze podejmują twarde działania, aby uniknąć losu mieszkańców Szanghaju – miasto rozpoczęło masowe testy na Covid-19.

Z kolei częściowe lub całkowite blokady "antycovidowe" wprowadzono w portowych miastach Qingdao i Qinhuangdao, a także w Yiwu – znanym z produkcji ozdób choinkowych. Jak wskazują eksperci, może to jeszcze bardziej pogorszyć globalne problemy z łańcuchami dostaw, gdy władze tych miast podejmują szybkie działania w celu stłumienia nawrotów koronawirusa.

Odradzanie się Covid-19 w Chinach powoduje też poważne spowolnienie zapotrzebowania na ropę, produkty ropopochodne i obniża marże firm. Odbudowa popytu na paliwa może nastąpić, dopiero gdy sytuacja zdrowotna w tym kraju się uspokoi.

Zapasy ropy w Chinach wciąż rosną. Wg wyliczeń firmy Kepler, zajmującej się danymi i analizami rynków ropy, zapasy ropy w Chinach wzrosły w IV, w tym rezerwy handlowe i strategiczne, do 891 mln baryłek. To o 2,4 proc. więcej niż w III i najwięcej od I 2022.

“Nagromadzenie zapasów ropy w Chinach może spowodować zmniejszenie importu tego surowca w kolejnych miesiącach” – oceniają analitycy, podkreślając, że wpłynie to na ceny ropy.

Ceny ropy mogą wzrosnąć przez malejącą produkcję

Tymczasem maleje produkcja ropy naftowej w Rosji. Minister finansów Anton Siluanov poinformował, że w 2022 r. Rosja może zanotować spadek produkcji tego surowca nawet o 17 proc.

"Produkcja spadnie. O jaką kwotę? O 17 proc. – może trochę więcej, może trochę mniej" – powiedział dziennikarzom podczas briefingu.

Dodał, że dokładne wolumeny będą zależeć od zagranicznego zapotrzebowania na rosyjski surowiec. 

"Nie wiemy teraz, które kraje odmówią zakupu (ropy z Rosji), a które nie" – wskazał.

"Rynki ropy nadal są rozdarte między optymistyczną perspektywą jeśli chodzi o podaż ropy, a niedźwiedzim obrazem zapotrzebowania na ten surowiec" – ocenia tymczasem Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV.

Patterson dodaje, że ryzyka związane z podażą ropy z Rosji – w związku z wojną na Ukrainie i sankcjami Zachodu na Moskwę – mają charakter długoterminowy w porównaniu z niższym popytem związanym z epidemią Covid-19 w Chinach.

"W rezultacie tego można się spodziewać, że ceny ropy nadal mogą mieć solidne wsparcie" – podkreśla.

Czytaj też: UBS: Ceny ropy Brent mogą długoterminowo wzrosnąć wskutek wojny

PAP/fot.Pxhere


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej w górę w reakcji na spadek zapasów benzyny w USA


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny benzyny ponownie podrożały; autogaz zanotował spadki


Autor: Tomasz Racki

Chleb po 8 złotych? A może brak chleba? Co nas czeka?


BULT SMOGOWICZE