PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy naftowej w górę w reakcji na spadek zapasów benzyny w USA

Ceny ropy naftowej w górę w reakcji na spadek zapasów benzyny w USA

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-25 21:30:00
Ceny ropy

Ceny ropy naftowej w USA notują wzrosty o ponad 1 procent, po dwóch poprzednich dniach spadków. Jest to reakcja na spadek zapasów benzyny w USA.

W Stanach Zjednoczonych za kilka dni rozpoczyna się sezon letnich wyjazdów Amerykanów, a tymczasem zapasy benzyny spadły tam w ub. tygodniu o ponad 4 mln baryłek – informują maklerzy. Na rynkach ropy są tymczasem małe szanse na zwiększenie dostaw surowca przez głównych producentów.

Ceny ropy reagują na spadek zapasów benzyny w USA

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 111,08 USD, wyżej o 1,19 proc., po stracie w ciągu dwóch poprzednich sesji ok. 3 proc. Ceny ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na lipiec są wyceniane po 114,94 USD za baryłkę, w górę o 1,22 proc.

W USA zbliża się początek sezonu wakacyjnych wyjazdów, a tymczasem zapasy benzyny spadły o ponad 4 mln baryłek.

Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim cotygodniowym branżowym raporcie, że zapasy benzyny skurczyły się w USA w ub. tygodniu o 4,223 mln baryłek. To najniższy poziom tych zapasów od 2013 r.

"Zapasy paliw destylowanych spadły z kolei o 949 tys. baryłek. Nieznacznie wzrosły zapasy ropy naftowej – o 567 tys. baryłek" – podał API.

Ceny ropy

Rynki nie przewidują zwiększenia dostaw surowca

Na rynkach ropy są tymczasem małe szanse na zwiększenie dostaw surowca przez głównych producentów. Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej stwierdził, że królestwo zrobiło, co aby w jego mocy, aby pomóc rynkom i "okiełznać" rosnące ceny ropy naftowej. Książę Faisal bin Farhan powiedział podczas panelu przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że na rynkach nie brakuje ropy.

"O ile nam wiadomo, nie brakuje ropy – nasza ocena jest taka, że obecnie podaż ropy jest względnie zrównoważona" – wskazał szef resortu spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej.

"Królestwo zrobiło wszystko, co było w jego mocy" – podkreślił. To, zdaniem analityków oznacza, że ten największy na świecie eksporter ropy naftowej nie ma planów przyspieszenia stopniowego podwyższania produkcji.

Ceny ropy wzrosły w ciągu roku o prawie 70%

Ceny ropy naftowej w USA wzrosły w ciągu ostatniego roku o prawie 70 proc. - najpierw w reakcji na odbicie popytu na świecie po pandemii Covid-19, a następnie po tym, jak pod koniec lutego Rosja wtargnęła zbrojnie na terytorium Ukrainy.

Kraje OPEC+, 23-narodowa grupa producentów ropy, kierowana przez Rijad i Moskwę, zwiększają co miesiąc dostawy ropy z tego sojuszu o ok. 430 tys. baryłek dziennie.

Główni importerzy ropy, w tym Stany Zjednoczone i Japonia, wzywają tymczasem sojusz OPEC+ do szybszego podwyższania dostaw. Na razie jednak OPEC+ ma problemy z osiągnięciem swoich obecnych miesięcznych celów dostaw ropy, bo wielu członków sojuszu dostarcza na rynek mniej ropy, niż ustalono dla nich limit kwotowy.

Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie przekonują, że pompowanie przez OPEC+ większych ilości ropy pomogłoby rynkom tylko w niewielkim stopniu, ponieważ rafinerie już teraz pracują na pełnych obrotach.

Czytaj też: UBS: Ceny ropy Brent mogą długoterminowo wzrosnąć wskutek wojny

PAP/fot.Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

BM Reflex: Ceny paliw mogą spaść w pierwszym tygodniu wakacji


Autor: Kamila Ciężka

Ceny ropy spadły na rynku w USA pierwszy raz od początku kwietnia


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej zanotowały spadek o 15% w ciągu 2 tygodni


BULT SMOGOWICZE