PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy naftowej utrzymują poziom powyżej 110 dolarów

Ceny ropy naftowej utrzymują poziom powyżej 110 dolarów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-26 19:30:00
Ceny ropy

Ceny ropy naftowej w USA notowane są obecnie powyżej poziomu 110 USD za baryłkę. Zapasy ropy w ubiegłym tygodniu spadły o 1,02 mln baryłek.

Inwestorzy skupiają uwagę na amerykańskich zapasach tego surowca i produktów naftowych przed rozpoczynającym się za kilka dni sezonem letnich wyjazdów mieszkańców Stanów Zjednoczonych – informują maklerzy. Dodatkowo na świecie nadal utrzymują się obawy o spowolnienie w globalnej gospodarce.

Notowania ropy kolejny dzień w górę

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 110,82 USD, wyżej o 0,44 proc. Ceny ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na lipiec są wyceniane po 114,37 USD za baryłkę, w górę o 0,40 proc.

W USA w ten weekend startuje sezon wakacyjnych wyjazdów Amerykanów, a tymczasem maleją zapasy ropy i benzyny.

“Zapasy ropy naftowej w ubiegłym tygodniu spadły o 1,02 mln baryłek, czyli o 0,2 proc. do 419,8 mln baryłek” – poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 482 tys. baryłek, czyli o 0,2 proc. do 219,71 mln baryłek. To ich najniższy poziom, jak na tę porę roku, od 2014 r.

Ceny detaliczne benzyny w USA już wielokrotnie biły rekordowe poziomy w okresie poprzedzającym początek letniego sezonu wzmożonych wyjazdów samochodowych.

"Dostawy ropy naftowej, jak i paliw, są obecnie napięte, a popyt jest silny, co prawdopodobnie spowoduje wzrost cen przez następny miesiąc lub dwa" – wskazuje Will Sungchil Yun, starszy analityk ds. surowców w VI Invesment Corp.

"Jednak na świecie nadal utrzymują się obawy o spowolnienie w globalnej gospodarce" – dodaje.

Ceny ropy

Czynniki wpływające na ceny ropy w ostatnim okresie

Sytuacja na rynkach ropy jest od wielu miesięcy niespokojna – po inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę pod koniec lutego nastąpiło przerwania płynnego handlu i podsyciło to inflację, podczas gdy w Chinach zmagających się z falą epidemii Covid-19, osłabł popyt na paliwa. Przełożyło się to także na ceny ropy naftowej na rynkach.

Premier Chin Li Keqiang wskazał, że gospodarka tego największego na świecie importera ropy naftowej, pod pewnymi względami radzi sobie obecnie gorzej podczas epidemii Covid-19 niż w 2020 r., kiedy po raz pierwszy nastąpił atak koronawirusa.

Surowe obostrzenia w wielu miastach i regionach Chin – w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa – osłabiły chińską gospodarkę, co spowodowało znaczące stłumienie zapotrzebowania na paliwa.

Tymczasem saudyjska firma naftowa Saudi Aramco ocenia, że rynki ropy wydają się być obecnie zrównoważone, ale firmy naftowe muszą więcej inwestować w produkcję ropy, aby zaspokoić rosnący popyt i zapobiec wahaniom, jakie notują ceny ropy w ostatnim okresie.

Dyrektor generalny Saudi Aramco Amin Nasser powiedział w wywiadzie dla Bloomberg TV, przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że bufory produkcyjne ropy naftowej, które można wykorzystać w sytuacjach awaryjnych, wynoszą obecnie ok. 2 mln baryłek dziennie, co stanowi 2 proc. światowego zużycia.

"To bardzo mało" – ocenił Nasser. "Jeśli OPEC+ nadal będzie stopniowo zwiększać produkcję ropy każdego miesiąca, wkrótce nastąpi sytuacja na świecie, w której w zasadzie nie będzie już wolnych mocy produkcyjnych" – dodał. 

Czytaj też: UBS: Ceny ropy Brent mogą długoterminowo wzrosnąć wskutek wojny

PAP/fot.Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

BM Reflex: Ceny paliw mogą spaść w pierwszym tygodniu wakacji


Autor: Kamila Ciężka

Ceny ropy spadły na rynku w USA pierwszy raz od początku kwietnia


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej zanotowały spadek o 15% w ciągu 2 tygodni


BULT SMOGOWICZE