PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy naftowej ponownie notują spadki na rynkach paliw

Ceny ropy naftowej ponownie notują spadki na rynkach paliw

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-24 17:30:00
Ceny ropy

Ceny ropy naftowej na globalnych rynkach paliw notują kolejne spadki we wtorek. Powodem spadków jest między innymi niepewna sytuacja covidowa w Chinach.

Wysiłki podejmowane przez władze Chin, największego importera ropy naftowej na świecie, aby złagodzić wpływ na gospodarkę wprowadzonych w kraju lockdownów, nie przekonują inwestorów, a stratedzy obniżają prognozy PKB dla Chin na 2022 r. – informują maklerzy. Na rynkach istnieje również niepewność dotycząca sankcji UE na rosyjską  ropę, których przeciwnikiem są Węgry.

Notowania ropy lekko w dół podczas wtorkowej sesji

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 109,65 USD, niżej o 0,58 proc. Ceny ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na lipiec są wyceniane po 112,71 USD za baryłkę, w dół o 0,63 proc.

Chińskie władze wprowadzają szeroki pakiet środków mających na celu wsparcie gospodarki osłabionej przez blokady antycovidowe. Władze chcą m.in. wspierać przedsiębiorstwa i stymulować popyt.

33-punktowy pakiet działań dla gospodarki obejmuje 140 mld juanów (21 mld USD) dodatkowych ulg podatkowych i 300 mld juanów w obligacjach na budowę linii kolejowych - podała agencja Xinhua powołując się na decyzje podjęte podczas posiedzenia Rady Państwa Chin.

Tymczasem banki tną prognozy PKB dla tej drugiej największej na świecie gospodarki: UBS Group obniżył szacunki PKB Chin w tym roku do 3 proc. z 4,2 proc. poprzednio, a JPMorgan Chase & Co. ściął swoje oceny chińskiego PKB do 3,7 proc. z 4,3 proc., ze względu na negatywny wpływ na gospodarkę epidemii Covid-19.

Ceny ropy

Ceny ropy reagują na sytuację w Chinach

Stratedzy UBS wskazują, że podczas gdy gospodarka Chin prawdopodobnie odbije się w III i IV kw., gdy dojdzie do zmniejszenia ograniczeń i zakłóceń w mobilności, transporcie i łańcuchach dostaw, to wszystko to nie nastąpi tak szybko, jak w 2020 r., biorąc pod uwagę charakter obecnego wariantu koronawirusa Omikron, który nęka Chiny.

“Import ropy do Chin odbije się dopiero w dalszej części tego roku, a krajowe rafinerie prawdopodobnie ograniczą dostawy produktów naftowych do czasu poprawy popytu” – ocenia Michal Meidan, ekonomista OIES, w nocie oceniającej rynek i ceny ropy.

"Ograniczenia w podróżowaniu w Chinach i jednoczesne blokady wprowadzone w wielu miastach i prowincjach w kraju mocno zaważyły na imporcie ropy" – dodaje w nocie Meidan.

"Wysoki poziom niepewności nadal dotyczy tego, jaki będzie popyt na paliwa w Chinach" – wskazuje też Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynków surowcowych w Australia & New Zealand Banking Group Ltd. Hynes dodaje, że jest też niepewność co do sankcji UE co do importu rosyjskiej ropy, których przeciwnikiem są Węgry.

Czytaj też: UBS: Ceny ropy Brent mogą długoterminowo wzrosnąć wskutek wojny

PAP/fot.Pixabay


Ceny wieprzowiny ponownie notują znaczne wzrosty w Chinach

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 14:30:00

Ceny rzepaku zanotowały spadek o jedną czwartą w krótkim okresie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 14:00:00

Ceny paliw nie spadają! Czekają nas najdroższe wakacje w historii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 08:00:00

BULT SMOGOWICZE