O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-03-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny ropy na rynkach notują wzrosty czwarty dzień z rzędu

Ceny ropy

Ceny ropy rosną czwartą sesję z rządu na giełdach paliw na świecie, a surowiec zmierza do zaliczenia najdłuższej serii wzrostów notowań od miesiąca. 

Inwestorzy oceniają sygnały z UE, że kraje Unii mogą zbliżać się do wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej ropy, aby w ten sposób ukarać Moskwę za inwazję na Ukrainę – informują maklerzy. Wśród członków UE brakuje jednak jednomyślności co do "zaatakowania" rosyjskiej ropy. Niemcy są uzależnione od importu rosyjskiego surowca i do tej pory odrzucały możliwość nałożenia embarga na ropę z tego kierunku. 

UE rozważa zakaz importu ropy z Rosji

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 114,90 USD, wyżej o 2,48 proc. W ciągu 3 ostatnich dni surowiec zyskał już 18 proc. Ceny Ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na maj notowane są po 119,08 USD za baryłkę, wyżej o 2,99 proc.

Inwestorzy oceniają oznaki, że Unia Europejska może być coraz bliżej wprowadzenia zakazu importu ropy z Rosji. Oczekuje się, że unijni liderzy ocenią potencjalne środki wobec Rosji w czwartek.

“Unia Europejska jest gotowa nałożyć dodatkowe sankcje na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę” – zapowiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu w Brukseli ministrów spraw zagranicznych krajów UE.

Na szczycie Rady Europejskiej, który w czwartek i piątek odbędzie się w Brukseli, unijni przywódcy mogą omówić, ale prawdopodobnie jeszcze nie zatwierdzą dalszych sankcji wobec Rosji.

Ceny ropy

Ceny ropy utrzymają się na wysokich poziomach

Wśród członków UE brakuje jednomyślności co do "zaatakowania" rosyjskiej ropy. Niemcy są uzależnione od importu rosyjskiego surowca i do tej pory odrzucały możliwość nałożenia embarga na ropę z tego kierunku. Przeciwne są też w tej kwestii Węgry. Tymczasem decyzja w sprawie zahamowania importu rosyjskiej ropy przez kraje UE musiałaby być uzgodniona przez wszystkie 27 krajów.

"Unia jest tu podzielona co do takich działań – wątpię, że cokolwiek z tego wyjdzie" – mówi Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Rynki energetyczne balansują na krawędzi, ponieważ ograniczenia w rosyjskim eksporcie ropy narastają" - wskazują z kolei w rynkowej nocie analitycy Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

Tymczasem dodatkowy wzrost popytu na ropę może pochodzić z Chin, gdzie władze starają się zwiększać wsparcie dla słabnącej gospodarki i utrzymać politykę, która będzie wspierać wzrost gospodarczy.

Grupa Vitol, największa na świecie niezależna firma handlująca surowcem, ostrzega, że ceny ropy utrzymają się na wysokim poziomie przez jakiś czas.

"Fizyczne rynki ropy już były w napiętej sytuacji, zanim weszliśmy w obecny kryzys (związany z wojną Rosja-Ukraina)" – mówi Russel Hardy, dyrektor generalny Vitol.

Czytaj też: Najwyższy dzienny wzrost ceny ropy naftowej od ponad 16 miesięcy

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023