PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy na giełdzie znów w dół, a na stacjach wciąż drożyzna

Ceny ropy na giełdzie znów w dół, a na stacjach wciąż drożyzna

Autor: Świat Rolnika 2022-07-21 12:30:00
Ceny ropy

Ceny ropy w USA notują poziom poniżej 100 dolarów za baryłkę i cały czas spadają. Inwestorzy oceniają słaby popyt na benzynę i rosnące jej zapasy w USA.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 98,87 dolarów, niżej o 1,01 proc. Brent na ICE w dostawach na IX wyceniana jest po 106,03 dolarów za baryłkę, w dół 0,83 proc.

Ceny ropy znów w dół

W USA słabnie zapotrzebowanie na benzynę, a jej zapasy wzrosły w ubiegłym tygodniu o 3,5 mln baryłek, czyli o 1,56 proc. do 228,44 mln baryłek – podał w najnowszym raporcie amerykański Departament Energii (DoE). Popyt na benzynę jest obecnie w USA poniżej poziomu sprzed 2 lat, bo bardzo wysokie ceny ropy zniechęcają do jazdy więcej kierowców niż na początku pandemii Covid-19.

Rezerwy paliw destylowanych w USA, w tym oleju opałowego, wzrosły z kolei o 1,3 mln baryłek, czyli o 1,14 proc. do 112,51 mln baryłek – podał DoE. Spadły nieznacznie zapasy ropy naftowej - o 445 tys. baryłek, czyli o 0,1 proc. do 426,61 mln baryłek – wynika z danych Departamentu Energii USA.

,,Popyt na benzynę w USA nie wykazuje wzrostu, mimo że na półkuli północnej jest obecnie wakacyjny szczytowy sezon zużycia paliw" – wskazuje Gao Jian, analityk Zhaojin Futures Co.

Dodaje, że gospodarka USA spowalnia, więc rynek powinien stale obserwować ryzyko osłabienia zapotrzebowania na produkty naftowe.

ceny ropy

Spadek produkcji

Tymczasem produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych spadła do najniższego poziomu od początku czerwca w związku z ostrzeżeniami amerykańskiej administracji o wysokiej inflacji i ryzyku spowolnienia gospodarczego. Produkcja ropy spadła w ub. tygodniu do 11,9 mln baryłek dziennie i był to już drugi z kolei tydzień, gdy produkcja surowca zmalała.

Departament Energii (DoE) obniżył też swoje prognozy produkcji ropy w USA w 2023 r. i szacuje, że wyniesie ona średnio 12,77 mln baryłek dziennie wobec wcześniej prognozowanych 12,97 mln baryłek dziennie. Na 2022 r. DoE obniżył swoje szacunki produkcji ropy do 11,91 mln b/d z wcześniejszych 11,92 mln b/d.

,,Chociaż ceny ropy naftowej są wysokie, to jednak trudności gospodarcze, w tym wysoka inflacja, problemy z łańcuchami dostaw, niedobory siły roboczej i mniejsza aktywność producentów ropy z łupków, niż przewidywaliśmy jeszcze na początku tego roku, ograniczają wzrost produkcji ropy" – podał DoE w swoim raporcie. 

 Czytaj też: Ceny ropy ponownie w dół po najmocniejszym wzroście od maja

PAP/fot.pixabay