PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy mogą zakończyć czwarty tydzień z rzędu ze wzrostem

Ceny ropy mogą zakończyć czwarty tydzień z rzędu ze wzrostem

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-20 18:30:00
Ceny ropy

Ceny ropy naftowej w USA notują spadki w piątek, ale mimo to surowiec zmierza do zaliczenia skromnego tygodniowego wzrostu notowań. 

Na rynkach paliw optymizm co do perspektyw popytu na ropę przeważa nad obawami o zaostrzanie polityki kredytowej przez banki centralne i o spowolnienie gospodarcze – informują maklerzy. Na notowania ropy wpływ ma również trwająca wojna na Ukrainie, która przyczyniła się do wzrostu inflacji w USA.

Notowania ropy kończą czwarty tydzień ze wzrostem

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 110,85 USD, niżej o 1,21 proc.Od początku tego tygodnia WTI zyskała jednak do tej pory 0,3 proc. i może zaliczyć 4. z kolei tydzień na plus, a to najdłuższa seria tygodniowych zwyżek od lutego.

Ceny ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na lipiec jest wyceniana po 111,19 USD za baryłkę, w dół o 0,76 proc.

Sytuacja na globalnych rynkach paliwowych zaczyna się zacieśniać, a najbardziej widoczne jest to w Stanach Zjednoczonych, gdzie ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły do bezprecedensowych poziomów w czasie poprzedzającym początek letniego sezonu wyjazdów Amerykanów.

Oczekuje się, że podróże samochodowe w USA w tym sezonie wakacyjnym zbliżą się liczbowo do poziomów notowanych przed pandemią Covid-19.

"Rynek koncentruje się teraz na zacieśnianiu sytuacji paliwowej" – wskazuje Zhou Mi, analityk Chaos Research Institute. 

"Ryzyka dla cen ropy są skierowane w górę" – dodaje.

Ceny ropy

Czynniki, które wpływają na rosnące ceny ropy

Inwestorzy nie zapominają o zbliżającej się perspektywie ostrzejszego zacieśniania polityki pieniężnej przez amerykańską Rezerwę Federalną, która chce zachować kontrolę nad inflacją. To może schłodzić gospodarkę i spowodować spadek zapotrzebowania na paliwa.

Rosnące ceny ropy naftowej na globalnych rynkach, m.in. z powodu trwającej od końca lutego wojny Rosji z Ukrainą, przyczynił się do wzrostu inflacji w USA do najwyższych poziomów od ponad 40 lat, a Fed wskazał, że będzie podwyższać stopy procentowe do czasu, aż nie pojawią się oznaki, że presja cenowa słabnie.

Czytaj też: UBS: Ceny ropy Brent mogą długoterminowo wzrosnąć wskutek wojny

PAP/fot.Pixabay