PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy kończą tydzień z dynamicznymi zmianami notowań

Ceny ropy kończą tydzień z dynamicznymi zmianami notowań

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-22 19:30:00
Ceny ropy

Ceny ropy naftowej w USA rosną w trakcie ostatniej w tym tygodniu sesji, charakteryzował się on dużymi wahaniami cen surowca – o 10 USD na baryłce. 

Inwestorzy oceniają perspektywy popytu na paliwa i śledzą doniesienia o zakłóceniach w pracy kluczowego naftociągu w Ameryce Północnej – podają maklerzy. Na początku tego tygodnia TC Energy Corp. ogłosiła stan force majeure i podała, że nie wie, jak długo utrzymają się zakłócenia w pracy naftociągu dostarczającego ciężką ropę Cold Lake, wydobywaną w północnej Albercie.

Notowanie surowca kończą tydzień ze wzrostami

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 97,39 USD, wyżej 1,08 proc. Ceny ropy Brent na ICE w dostawach na IX wyceniane są po 105,12 USD za baryłkę, w górę 1,21 proc.

Podczas gdy dane z USA, opublikowane w środę pokazały, że słabnie zapotrzebowanie na benzynę, a jej amerykańskie zapasy wzrosły w ubiegłym tygodniu o 3,5 mln baryłek do 228,44 mln baryłek, to są na rynkach sygnały o wciąż silnym popycie fizycznym.

Tymczasem inwestorzy monitorują sytuację związaną z zakłóceniami w pracy naftociągu Keystone.

Po awarii zasilania operator naftociągu – firma TC Energy Corp. – obniżył stawki operacyjne o ok. 15 proc.

Na początku tego tygodnia TC Energy Corp. ogłosiła stan force majeure i podała, że nie wie, jak długo utrzymają się zakłócenia w pracy naftociągu dostarczającego ciężką ropę Cold Lake, wydobywaną w północnej Albercie, preferowaną przez niektóre amerykańskie rafinerie – w Teksasie i Luizjanie.

Ceny ropy

Ceny ropy mogą wzrosnąć przez zakłócenia dostaw

Tymczasem przedłużające się zakłócenia w pracy naftociągu mogą wywierać presję na zapasy ropy w amerykańskim hubie naftowy w Cushing, który służy jako punkt dostaw ropy w kontraktach terminowych notowanych na giełdzie NYMEX.

Eksperci rynków paliwowych oceniają, że zmniejszenie dostaw ropy naftowej z Kanady mogłoby wywołać gwałtowne wzrosty ceny ropy w dostawach natychmiastowych, w porównaniu z tymi, które mają być dostarczone w przyszłości.

Transkontynentalna sieć naftowa Keystone rozpoczyna się w zachodniej Kanadzie i biegnie do Nebraski, gdzie się rozwidla – jedna nitka kieruje się na wschód – do Illinois, a druga biegnie na południe – przez Oklahomę – i dalej do amerykańskiego centrum rafineryjnego Texas Gulf Coast.

Według danych Canada Energy, z marca, Keystone miał wydajność pompowania 611 tys. baryłek dziennie.

Tymczasem wkrótce na rynki naftowe może powrócić więcej ropy z Libii – wynika z informacji przekazanych przez ministra ropy tego kraju Mohameda Ouna. Będzie to miało swoje przełożenie na ceny ropy na świecie.

Szef libijskiego resortu ropy podał, że po pełnym wznowieniu działania pół naftowych i terminali eksportowych produkcja ropy w Libii wynosi obecnie powyżej 700 tys. baryłek dziennie.

W ciągu tygodnia do 10 dni produkcja ropy w Libii może wzrosnąć do 1,2 mln baryłek dziennie.

W czasie ostatnich miesięcy dzienna produkcja ropy w Libii była niższa o 50 proc. z powodu toczących się w tym kraju sporów politycznych, powodujących zakłócenia w pracy sektora naftowego i ciągłego niedoinwestowania infrastruktury naftowej. 

Czytaj też: Ceny ropy naftowej notują spadki po trzech sesjach wzrostów

PAP/fot.Pixabay