PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy kończą piąty miesiąc z rzędu ze zwyżkami notowań

Ceny ropy kończą piąty miesiąc z rzędu ze zwyżkami notowań

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-29 19:30:00
Ceny ropy

Ceny ropy na giełdach paliw kończą piąty z kolei miesiąc ze zwyżkami notowań – tak długiej serii wzrostów notowań surowca nie było początku 2018 roku.

W piątek notowania ropy WTI i Brent dalej rosną, a inwestorzy oceniają skutki trwającej na Ukrainie wojny i wpływ odradzania się Covid-19 w Chinach na popyt na paliwa – informują maklerzy. Kraje Unii Europejskiej wydają się tymczasem czynić stopniowe postępy w kierunku zakazu importu rosyjskiej ropy.

Ceny ropy kolejny miesiąc ze wzrostami

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 105,86 USD, wyżej o 0,47 proc. W kwietniu cena WTI skoczyła na razie o prawie 5 proc. Ceny ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na VI są wyceniane po 108,45 USD za baryłkę, w górę o 0,80 proc.

Na giełdach paliw kończy się kolejny burzliwy okres handlu, w którym ceny ropy mocno reagowały na skutki wojny Rosji na Ukrainie i na rozprzestrzenianie się epidemii Covid-19 w Chinach.

Wojna Rosji z Ukrainą wkroczyła już w trzeci miesiąc pomimo podejmowanych wysiłków dyplomatycznych na rzecz zawieszenia broni. Na razie końca działań zbrojnych w tym regionie nie widać.

Ceny ropy

Kraje UE chcą zakazać importu rosyjskiej ropy

Kraje Unii Europejskiej wydają się tymczasem czynić stopniowe postępy w kierunku zakazu importu rosyjskiej ropy.

Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck (Zieloni) zapowiedział zakończenie przez Niemcy w najbliższym czasie importu rosyjskiej ropy. Wskazał, że Niemcy nie będą blokować unijnego embarga na ropę z Rosji i że jego gospodarka poradzi sobie z całkowitym odcięciem dostaw energii z Rosji.

"Niemcy nie staną na przeszkodzie" – powiedział minister gospodarki Niemiec Habeck na antenie ZDF. 

"Wyraźnie osiągnęliśmy tutaj postęp. Możemy swobodnie decydować, czego chcemy" – zapewnił.

Polityk Zielonych wskazał, że "nie przyjdzie to bez bólu", ale Niemcy "nie doświadczą narodowej katastrofy".

“Zakłócenia w dostawach rosyjskiej ropy na rynki – z powodu trwających działań zbrojnych na Ukrainie, jak do tej pory, były ograniczone – zwracają uwagę stratedzy związani z rynkami paliw komentujący bieżące ceny ropy.

"Zakłócenia w dostawach rosyjskiej ropy naftowej były jak dotąd ograniczone, ale presja będzie rosła" – ocenia Victor Shum, wiceprezes działu doradczego ds. ropy w S&P Global Commodity Insights.

Pandemia w Chinach wpływa na ceny ropy

Tymczasem rozprzestrzeniająca się w Chinach epidemia Covid-19 to kolejny czynnik wpływający na zmienne ceny ropy. W kraju trwa masowe testowanie na koronawirusa, a wprowadzane w Chinach lockdowny powodują coraz mocniejszy wzrost zapasów paliw, w tym benzyny i paliwa lotniczego.

W kwietniu chińskie zapasy ropy naftowej osiągnęły poziom 891 mln baryłek i są obecnie o 2,4 proc. wyższe niż w ub. miesiącu, i najwyższe od stycznia.

"Obecnie odbicie w zapasach ropy naftowej w Chinach prawdopodobnie spowoduje,, że kraj ten może spowolnić tempo importu ropy w najbliższym czasie" – ocenia Jane Xie, starsza analityk firmy badawczej Kpler.

"Stanie się tak, jeśli chińskie rafinerie utrzymają niski poziom przerobu ropy, aby dopasować się do spadku popytu na paliwa wywołanego antycovidowymi lockdownami" – dodaje.

Według danych OilChem działalność w niezależnych chińskich rafineriach spadła do 51 proc. ich mocy i jest blisko najniższego poziomu od 2016 r.

Czytaj też: UBS: Ceny ropy Brent mogą długoterminowo wzrosnąć wskutek wojny

PAP/fot.Pxhere


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy mogą zakończyć czwarty tydzień z rzędu ze wzrostem


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny skupu produktów rolnych większe w ubiegłym miesiącu o ponad 40%


Autor: Polska Agencja Prasowa

Gantner: Ceny żywności ustabilizują się w II połowie 2023 roku


BULT SMOGOWICZE