PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny rolnicze na świecie rosną. USA czeka na pylenie kukurydzy

Ceny rolnicze na świecie rosną. USA czeka na pylenie kukurydzy

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 15:00:00
Ceny rolnicze

Ceny rolnicze w ramach kontraktów zbożowych w UE otrzymały wczoraj wsparcie z zagranicy, gdzie kukurydza i soja odbiły się w obliczu złych warunków.

W USA opublikowano raport Crop Progress na temat warunków upraw soi i kukurydzy. W lipcu kukurydza wejdzie w fazę zapylania, co ma kluczowe znaczenie dla plonu, dlatego decydująca będzie pogoda w nadchodzących tygodniach. Poniedziałkowy raport wykazał, że zbiory pszenicy ozimej w USA zostały zakończone w ostatnią niedzielę o 1 procent, w porównaniu ze średnią 35 procent w ciągu ostatnich pięciu lat.

Ceny zbóż wzrastają

Pszenica zyskała na ponownym zainteresowaniu importerów po gwałtownej wyprzedaży w zeszłym tygodniu. Egipt przeprowadził przetarg na zakup pszenicy, którego wynik wciąż nie jest znany. Jordan kupił wczoraj 60 tys. ton pszenicy durum, a Algieria 70 tys. ton pszenicy w zeszłym tygodniu.  USDA opublikuje w czwartek bardzo ważne raporty dotyczące amerykańskich akcji powierzchni. Ceny rolnicze również zostaną ujęte w raporcie. Oczekuje się, że USDA wykaże wzrost  kukurydzy uprawianej w kraju kosztem soi w porównaniu z szacunkami z 31 marca.

Należy zauważyć, że presja spadkowa na rynkach surowcowych jako całości utrzymuje się w oczekiwaniu na spowolnienie w gospodarce światowej  i spadek popytu. Podwyżka stóp procentowych przez banki centralne pomoże obniżyć ceny (inflacja). Rosnące tempo oznacza, że ​​wielu inwestorów finansowych zwróciło się na rynek obligacji z rynków towarowych i akcji.

Ceny rolnicze w górę od ponad tygodnia

Ceny zbóż ponownie notują wzrosty na światowych rynkach. Ich powodem są znacznie gorsze wyceny zapasów zbóż i soi w Stanach Zjednoczonych. Ponadto podaż na światowym rynku pozostaje niezwykle delikatna, nawet jeśli zbiory pszenicy w USA postępują szybko. Rynki oczekują także na czwartkową publikację raportu, który ma podać dokładny areał na 2022 roku. Natomiast inny raport ma ogłosić aktualne zapasy zbóż. Obie publikacje według analityków mogą spowodować kolejne gwałtowne wahania notowań zbóż.

Podczas wtorkowych notowań ceny rolnicze pszenicy dla nowej uprawy na europejskim rynku kontraktów terminowych wzrosły o prawie 7 euro do 356,75 euro za tonę. Ceny kukurydzy z dostawami na sierpień wzrosły o 3,50 euro do poziomu 303,50 euro. A ceny rzepaku na nowe zbiory wzrosły o prawie 16 euro do 697,25 euro za tonę.

Czytaj również: Niepokojące ceny zbóż. Ważny apel do ministra rolnictwa i premiera

E-wgt.pl /fot.pixabay