PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny pszenicy znowu rosną! Jakie są powody wzrostów?

Ceny pszenicy znowu rosną! Jakie są powody wzrostów?

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-09-24 11:30:00
Ceny pszenicy

Ceny pszenicy gwałtownie wzrosły w zeszłym tygodniu. Jednym z powodów były dalsze spadkowe prognozy dotyczące upraw – w Europie, Rosji i Kanadzie.

Ceny pszenicy na rynku terminowym wzrosły do poziomu prawie 250 euro za tonę

W zeszłym tygodniu ceny pszenicy na rynku terminowym wzrosły o 10 euro do prawie 250 euro za tonę. Było to spowodowane dalszymi korektami wielkości zbiorów – w UE, Kanadzie, a także w Rosji. Na Morzu Czarnym, w zależności od pogody, oczekuje się również mniejszego obszaru uprawy pszenicy ozimej.

Wiodąca grudniowa pszenica była notowana na europejskim rynku kontraktów terminowych w piątek po prawie 248 euro za tonę – dobre 10 euro więcej niż w poniedziałek – a w kolejnym dniu była notowana na 244 euro – był to wzrost o około 8 euro na początku tygodnia. Na żniwa w marcu 2022 roku na rynku terminowym pojawiły się ceny prawie 219 euro, o 5 euro więcej niż na początku tygodnia.

Na rynku hurtowym i porcie eksportowym w Hamburgu pszenica chlebowa była notowana w piątek po 249 euro za tonę, czyli o 9 euro więcej niż na początku tygodnia. Za dostawę w grudniu w Hamburgu oferowano 254 euro za tonę.

Ceny jęczmienia paszowego na rynku hurtowym iw porcie eksportowym w Hamburgu wynosiły w piątek 225 euro za tonę, czyli o 5 euro więcej niż na początku tygodnia. Za żyto z nowych zbiorów handlarze w Hamburgu oferowali 225 euro za tonę, co oznacza wzrost o 4 euro.

Na najważniejszym francuskim rynku hurtowym i porcie eksportowym, Rouen, ceny pszenicy chlebowej były notowana w piątek po 252 euro za tonę, co oznacza wzrost o 13 euro w porównaniu z poprzednim tygodniem. Ceny FOB na eksport w Rouen wynosiły 304 euro za tonę – wzrost o 14 euro. Jęczmień paszowy dostarczany był do Rouen w piątek po 232 euro za tonę, czyli o 13 euro więcej niż w poniedziałek.

Czytaj też: Ceny w górę. Kupujemy mniej żywności

Ceny pszenicy w Rosji również wzrosły w ubiegłym tygodniu

Rosyjskie ceny pszenicy eksportowej wzrosły wCeny pszenicy 026 ubiegłym tygodniu – dziesiąty tydzień z rzędu, podają rosyjscy analitycy. Pszenica rosyjska o zawartości białka 12,5 procenta została załadowana w portach Morza Czarnego po cenach od 301 do 305 dolarów za tonę (FOB). Ceny FOB jęczmienia pozostały na niezmienionym poziomie 260 dolarów za tonę.

Warunki pogodowe do siewu zbóż ozimych na zbiory 2022 w Rosji w ostatnim czasie poprawiły się, a tempo siewu wzrosło. Jednak w regionie Wołgi, który w tym roku nawiedziła sucha pogoda, zasiewy są nadal daleko w tyle w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Rosyjska firma konsultingowa ICAR obniżyła swoje prognozy zbiorów pszenicy w Rosji do 74 z 75 milionów ton ton – USDA prognozuje nawet poziom 72,5 miliona ton. W sierpniu rosyjscy analitycy spodziewali się zbiorów w wysokości 77 milionów ton.

agrarheute.com/fot.Pixabay