PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny pszenicy rosną na świecie przez obawy o zbiory zbóż!

Ceny pszenicy rosną na świecie przez obawy o zbiory zbóż!

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-08-04 07:36:04
Ceny pszenicy

Ceny pszenicy gwałtownie rosną w związku z obawami o niższe plony z obecnych zbiorów zbóż. Ceny na giełdach rosną również w przypadku kukurydzy.

Ceny pszenicy wzrosły od początku lipca o około 15 procent

Ceny pszenicy i kukurydzy na paryskiej giełdzie terminowej Matif od około tygodnia mocno rosną. Głównymi czynnikami napędzającymi są gorsze niż oczekiwano wyniki z bieżących zbiorów zbóż na półkuli północnej.

Wrześniowy kontrakt na pszenicę przemiałową jest notowany na Matifie (3 sierpnia) po 228,50 euro za tonę. Z dostawą w grudniu ceny podane powyżej 230 euro za tonę. Oznacza to, że cena pszenicy na rynku kontraktów terminowych wzrosła od początku lipca o około 15 procent, do poziomu ostatnio odnotowanego podczas szczytu cenowego na początku maja. Nie można wykluczyć, że w tym tygodniu powtórnie przekroczy próg 230 euro za ton.

Na poziomie hurtowym ceny podążają za trendem wzrostowym na giełdzie. W Hamburgu pszenica chlebowa wzrosła w poniedziałek o 8 euro do 233 euro za tonę.

Czytaj też: Ceny skupu świń w strefie wolnej od ASF idą w górę

Ceny pszenicy i kukurydzy podążają wzrostową ścieżką

Obraz jest podobny z kukurydzą. Kontrakt listopadowy wyceniany jest na Matif na 214 euro za tonę, o 2,75 euro więcej niż dzień wcześniej. Od początku lipca oznacza to wzrost o 11 procent

Ciągle słabsze wyceny zapasów kukurydzy w USA skłaniają nas do oczekiwania, że ​​w nadchodzącym tygodniu Departament Rolnictwa USA (USDA) zrewiduje w dół swoje szacunki dotyczące zbiorów.

agrarheute.com/fot.Pixabay