Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Autor: Sebastian Wroniewski 06:00:00 27-10-2021

Ceny pszenicy osiągnęły nowe rekordowe poziomy w Europie

Ceny pszenicy osiągnęły nowy rekordowy poziom zarówno na rynku terminowym, jak i kasowym. A tydzień znów zaczyna się od kolejnych wzrostów. Jakie są ich główne przyczyny?

W zeszłym tygodniu ceny wzrosły do ​​280 euro za tonę. Wzrosły również ceny jęczmienia i innych zbóż.

Ceny pszenicy w Europie przebiły poziom 280 euro za tonę

Grudniowa pszenica była notowana na europejskim rynku kontraktów terminowych w zeszły piątek po rekordowym poziomie 280 euro za tonę – o około 4 euro więcej niż tydzień wcześniej i o około 40 euro więcej niż cztery tygodnie temu. Kolejna data w marcu 2022 roku była notowana na poziomie 275 euro – to wzrost o 5 euro. Zbiór pszenicy w 2022 r. był notowany na rynku terminowym na 243 euro. Dopłata 3 euro w poprzednim tygodniu.

Na rynku hurtowym i porcie eksportowym w Hamburgu ceny pszenicy chlebowej były notowane po 279 euro za tonę, czyli o 6 euro więcej niż tydzień wcześniej. Za dostawę grudniową w Hamburgu oferowano 284 euro za tonę.

Ceny paszy jęczmienia w Hamburgu w piątek były między 252 euro za tonę – a stąd także 5 euro plus. Za żyto dealerzy w Hamburgu oferowali 246 euro za tonę - dopłata 6 euro w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Na najważniejszym francuskim rynku hurtowym i porcie eksportowym Rouen pszenica chlebowa była notowana w piątek po 276 euro za tonę – wzrost ceny o 3 euro. Ceny pszenicy FOB na eksport w Rouen wynosiły 330 euro za tonę. Jęczmień paszowy dostarczano do Rouen za 250 euro za tonę.

W poniedziałek ceny na europejskim rynku instrumentów pochodnych pszenicy nadal rosły. Powodem jest silniejszy handel przedrynkowy w USA.

Nowe zbiory pszenicy w Australii są już prawie całkowicie wysprzedane

Silny globalny popyt przyciąga również wiele towarów do Australii i podnosi ceny. Krajowe porty są w pełni zarezerwowane na nowe żniwa, które rozpoczynają się w listopadzie i potrwają do końca grudnia, powiedział. Nawet styczeń jest tak dobry, że jest już w pełni zarezerwowany.

Kupujący już patrzą na dostawy w lutym i marcu. Australijskie ceny pszenicy białej premium z dostawą w lutym były notowane na poziomie od 370 do 375 dolarów za tonę, w porównaniu z ofertami sprzed tygodnia wynoszącymi 360 dolarów za tonę.

Pszenica z regionu Morza Czarnego stała się już droższa niż zboże australijskie, osiągając 385 dolarów za tonę z powodu rosnących kosztów transportu.

Australijska Agencja Rolnictwa ABARES podniosła w zeszłym miesiącu oczekiwane zbiory pszenicy do 32,6 miliona ton. Według ABARES eksport może wynieść około 23 milionów ton. To o 37 procent więcej niż średnia 10-letnia.

Światowe ceny pszenicy wzrosły ostatnio do najwyższego poziomu od 2013 roku, ponieważ globalna podaż jest znacznie mniejsza ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe w Rosji i Europie Zachodniej oraz przestoje produkcyjne w USA i Kanadzie.

Czytaj też: Eksperci: Ceny nawozów spowodują wzrost cen żywności w Polsce

agrarheute.com/fot.Pixabay