PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny pszenicy ponownie w górę po grudniowym raporcie USDA!

Ceny pszenicy ponownie w górę po grudniowym raporcie USDA!

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-12-11 11:30:00
Ceny pszenicy

Rynki międzynarodowe zareagowały na grudniowy raport USDA wzrostem ceny pszenicy i pewnym rozczarowaniem na rynku kukurydzy i soi. Najważniejsze zmiany w pszenicy ,to większe zbiory, znacznie wyższe spożycie, wyższy eksport i mniejsze zapasy. Zbiory pszenicy zostały podniesione przez USDA o 1,3 miliona ton, osiągając nowy rekord 773,7 miliona ton.

Ceny pszenicy w Europie również zareagowały wzrostem na raport USDA

W szczególności ceny pszenicy gwałtownie wzrosły, podczas gdy kukurydza i soja na rynku kontraktów terminowych w Chicago nieznacznie spadły. Krótko po opublikowaniu raportu USDA, kontrakt na przednią pszenicę w Chicago wzrósł o 9 centów do 592 centów za buszel.

Oczywiście ten ruch cen nie pozostał bez wpływu na ceny zbóż w Europie. Na targach MATIF w Paryżu ceny pszenicy kontraktowej wzrosły o 2,25 euro do prawie 205 euro za tonę. Za kukurydzę nałożono niewielką dopłatę z 0,75 euro do 189 euro za tonę, a ceny rzepaku nieznacznie spadły – o 0,25 euro do 408,50 euro za tonę.

Amerykański analityk Al Kluis powiedział w przededniu grudniowego raportu USDA:

Niedawne osłabienie cen zbóż było spowodowane ostatnio bardzo spokojnymi rynkami eksportowymi. Głównie ze względu na słabszy popyt ze strony Chin.

Dlatego też eksport był również przedmiotem zainteresowania analityków i handlowców. Rosnące opady deszczu w ciągu ostatnich kilku tygodni również zmniejszyły problemy produkcyjne w Ameryce Południowej

– powiedział Kluis

Czytaj też: Ceny zbóż – olbrzymie zakupy Chin utrzymują je na wysokim poziomie!

Ceny pszenicy – przewidywany globalny wzrost spożycia w przyszłym sezonie

Globalne spożycie pszenicy w sezonie 2020/21Ceny pszenicy 0210 wzrośnie znacznie bardziej niż produkcja, o 5,1 miliona ton, do 757,8 miliona ton, głównie z powodu wyższego spożycia paszy i innych produktów w Chinach, Australii i UE. Zużycie w Chinach wzrośnie o 3 miliony ton do 24,0 milionów ton, co jest najwyższym poziomem pszenicy paszowej i najwyższym pozostałym spożyciem od 2012/13.

Oczekuje się wysokiego spożycia pszenicy paszowej, ponieważ krajowe ceny pszenicy w Chinach są w tym roku znacznie niższe niż w przypadku kukurydzy, ponieważ więcej starej pszenicy jest dostępne na obszernych państwowych aukcjach zapasów zbóż.

Prognozowany handel światowy na rok 2020/21 jest zwiększony o 2,9 miliona ton do 193,7 miliona ton ze względu na wyższy eksport do Australii, Kanady, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Największy wzrost importu w tym miesiącu odnotowano w Chinach i Pakistanie, po 500 000 ton.

Stopa importu Chin jest nadal znacznie wyższa niż w roku poprzednim. Import szacowany na 8,5 miliona ton byłby największy od 1995/96. Pakistan importuje również dużo pszenicy, aby zwiększyć swoje zapasy i rozwiać obawy dotyczące inflacji cen żywności(w tym także ceny pszenicy).

Import do Pakistanu w wysokości 2,5 miliona ton byłby największy od 2008/09. Przewidywane globalne zapasy końcowe na rok 2020/21 zostaną zmniejszone o 3,9 miliona ton do 316,5 miliona ton, ale nadal pozostają na rekordowym poziomie, przy czym Chiny i Indie posiadają odpowiednio 51 i 10 procent wszystkich zapasów.

agrarheute.com/fot.Pixabay