PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny pszenicy notują gwałtowne spadki na światowych rynkach

Ceny pszenicy notują gwałtowne spadki na światowych rynkach

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-07-08 10:30:00
Ceny pszenicy

Ceny pszenicy ponownie notują gwałtowne spadki na rynkach. Zarówno w Europie jak i za oceanem notowania pszenicy spadły o kilka procent

Tegoroczne zbiory w Rosji mają być rekordowo wysokie. Podobnie jest z bardzo wysokimi prognozami zbiorów pszenicy z Kanady. Właśnie zakończono tam siew pszenicy jarej. Z drugiej strony pojawiają się nowe złe wiadomości z Europy o bardzo małych zbiorach spowodowanych pogodą we Włoszech, Hiszpanii, a także z Francji i Niemiec

Ceny pszenicy notują spadki o kilka procent

Niewiele zmieniło się w fundamentalnych danych o podaży i popycie, mimo kolejnych zapowiedzi o możliwym odblokowaniu ukraińskiego eksportu. Faktem jest również, że Ukraina zbierze w tym roku znacznie mniej pszenicy i kukurydzy niż w roku ubiegłym. Możliwe jest, że ziarno to nie trafi do sprzedaży, nawet przy częściowym otwarciu ukraińskich portów.

Tegoroczne zbiory w Rosji mają być rekordowo wysokie. Podobnie jest z bardzo wysokimi prognozami zbiorów pszenicy z Kanady. Właśnie zakończono tam siew pszenicy jarej. Z drugiej strony pojawiają się nowe złe wiadomości z Europy o bardzo małych zbiorach spowodowanych pogodą we Włoszech, Hiszpanii, a także z Francji i Niemiec. Komisja Europejska obniżyła w ostatnich dniach swoje prognozy na tegoroczne zbiory.

Ceny pszenicy dla nowej europejskiej uprawy (kontrakt wrześniowy) spadły we wtorek o 11,50 euro do poziomu 331,75 euro za tonę. W USA wrześniowe ceny pszenicy spadły o kolejne 39 centów do 807 centów za buszel. Pszenica jara uprawiana w północnych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie straciła aż 51 centów (z powodu wysokich prognoz dotyczących nasadzeń w Kanadzie) i spadła do 890 centów za buszel.

Od ostatniego szczytu cenowego w połowie maja ceny pszenicy w USA spadły o 37% – do poziomu z połowy lutego (przed wojną na Ukrainie). W Europie pszenica straciła od połowy maja około 25%, czyli 107 euro za tonę. Według analityków prawie wszystkie premie za ryzyko wynikające z wojny na Ukrainie zostały „wyeliminowane” z notowań.

Ceny pszenicy

Rosja również zanotowała spadek notowań pszenicy

Rosyjskie eksportowe ceny pszenicy również spadły w tym tygodniu pod presją nowych upraw – które dopiero rozpoczęli rolnicy – oraz znacznie obniżonego podatku eksportowego. Do tego dochodzi gwałtowny spadek cen zbóż w USA i Europie. Rosja, dotknięta surowymi sankcjami, obniżyła w zeszłym tygodniu podatki od eksportu zboża, aby zwiększyć dostawy w nowym sezonie w obliczu spodziewanych rekordowych zbiorów.

Rosja wyeksportowała w zeszłym tygodniu około 250 000 ton zboża, w porównaniu do 500 000 ton tydzień wcześniej, podali rosyjscy analitycy Sovecon, powołując się na dane z portów. Rosyjscy rolnicy, głównie z południowego terytorium Stawropola, zaczęli już zbierać pszenicę. Według doniesień rosyjskich analityków średnia rentowność była znacznie wyższa niż w poprzednim roku.

W Kanadzie rolnicy posadzili w tym roku 10,3 mln ha pszenicy (w tym 7,4 mln ha pszenicy jarej). To największy areał od dziewięciu lat, jak wynika z raportu Statistics Canada. Kanadyjscy rolnicy posadzili również 8,7 miliona hektarów rzepaku, więcej niż szacowano wiosną, kiedy Urząd Statystyczny Kanady przewidział 8,5 miliona hektarów nasion oleistych: wciąż znacznie mniej niż 9,1 miliona hektarów w zeszłym roku.

Czytaj też: Ceny nawozów na świecie będą rosły w najbliższej przyszłości

agrarheute.com/fot.Pixabay