PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny paliw pójdą w górę przed lutową obniżką podatku VAT

Ceny paliw pójdą w górę przed lutową obniżką podatku VAT

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-14 17:30:00
Ceny paliw

Zanim ceny paliw na stacjach benzynowych spadną w związku z obniżką VAT od 1 lutego, pójdą jeszcze w górę – prognozują analitycy.

Wskazują oni na drożejącą ropę na rynkach i idące w górę ceny hurtowe w Polsce. Wyjaśniają, że dalszy wzrost hurtowych cen może wymusić konieczność podwyżek na stacjach jeszcze do końca stycznia, zwłaszcza cen oleju napędowego. Analitycy podkreślają także, że niższy podatek nie musi oznaczać stabilności cen na poziomie 5 zł za litr.

Prognozy wskazują, że ceny paliw wzrosną przed 1 lutym

Jak wyjaśnia Biuro Maklerskie Reflex, jest oczywiste, że obniżenie stawki VAT na paliwa z 23 do 8 proc. przełoży się automatycznie na obniżkę cen paliw na stacjach. Ceny paliw dalej jednak będą uzależnione od poziomu ceny ropy naftowej i paliw gotowych na rynku europejskim oraz kursu dolara.

“To, że zapłacimy niższy podatek, nie oznacza, że ceny pozostaną stabilne na poziomie 5 zł za litr” – ocenia BM Reflex.

Zanim jednak ceny paliw na stacjach spadną, możemy odnotować ich wzrost ze względu na drożejącą ropę naftową, która już przekłada się na ceny na krajowym rynku hurtowym.

“Dalszy wzrost hurtowych cen może wymusić konieczność podwyżek na stacjach jeszcze do końca stycznia, zwłaszcza cen oleju napędowego” – podkreśla Biuro.

Również portal e-petrol.pl ocenia, że zanim kierowcy zobaczą na dystrybutorach obniżki rzędu 70 groszy na litrze benzyny czy diesla, w drugiej połowie stycznia mogą pojawić się zmiany w odwrotnym kierunku, przy czym podrożeć może przede wszystkim diesel.

“Paliwa w hurcie od początku roku systematycznie drożeją” – przypomniał portal.

19 stycznia opublikowane zostaną prognozy popytu na ropę

W ocenie e-petrol.pl, w przyszłym tygodniuCeny paliw 11 średnie ceny paliw w przypadku benzyny 95 będą w przedziale 5,69-5,80 zł za litr, oleju napędowego 5,78-5,90 zł za litr, a autogazu - 3,07-3,15 zł za litr.

BM Reflex przypomina opinię szefa Międzynarodowej Agencji Energii, że popyt na ropę jest znacznie bardziej odporny na negatywne efekty rozprzestrzenienia się wariantu Omikron koronawirusa, niż sądzi wielu obserwatorów rynku, w tym sama MAE.

Według Biura sugerować to może rewizję w górę przez MAE najnowszych prognoz popytu, które pojawią się 19 stycznia. Reflex przypomina, że amerykańska EIA spodziewa się wzrostu światowej konsumpcji ropy w tym roku o 3,6 mln baryłek dziennie, a w przyszłym – o 1,8 mln baryłek dziennie.

W ocenie e-petrol.pl nastroje zwyżkowe na rynku nie są jak dotąd przełamane przez obawy związane z Omikronem.

“Na razie widać, że czynniki związane z obawami o podaż surowca okazują się poważniejsze, niż problem Omikrona, który traktowany jest jako nieco "łagodniejsza" odmiana COVID-19, a więc nie budzi obaw o tak drastyczne lockdowny, jak pierwsze warianty wirusa” – wskazuje portal.

Czytaj też: Ceny ropy w USA ciągle w górę od 4 tygodni. Maleją zapasy surowca

PAP/fot.Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

BM Reflex: Ceny paliw mogą spaść w pierwszym tygodniu wakacji


Autor: Kamila Ciężka

Ceny ropy spadły na rynku w USA pierwszy raz od początku kwietnia


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej zanotowały spadek o 15% w ciągu 2 tygodni


BULT SMOGOWICZE