PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny paliw nie będą gwałtownie rosnąć w przyszłym tygodniu

Ceny paliw nie będą gwałtownie rosnąć w przyszłym tygodniu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-10 21:30:00
Ceny paliw

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach nie powinny już rosnąć tak gwałtownie, jak w ostatnim okresie – prognozują analitycy rynkowi. 

Spodziewają się oni jednak dalszych podwyżek, choć w mniejszej skali. Jak przypominają, ropa nadal kosztuje ponad 120 dol. za baryłkę. Ewentualne wprowadzenie restrykcji dotyczących ubezpieczenia morskiego transportu rosyjskiej ropy naftowej lub przyszłe kolejne sankcje, mogą doprowadzić do większego spadku produkcji i eksportu rosyjskiej ropy naftowej

Paliwa nie zdrożeją gwałtownie w przyszłym tygodniu

“Mimo wzrostu cen na rynku i osłabienia złotego wobec dolara, ceny paliw na stacjach przed długim weekendem nie powinny już gwałtownie rosnąć” – ocenia Biuro Maklerskie Reflex. 

Przypomina, że od końca maja benzyna 95 zdrożała w sumie o 61 groszy za litr, a olej napędowy o 58 groszy za litr. Oznacza to, że w ujęciu rocznym paliwa są o ok. 50 proc. droższe.

Również portal e-petrol przewiduje podwyżki, ale w mniejszej skali niż ostatnio. Portal prognozuje na przyszły tydzień średnie ceny benzyny 95 w przedziale 7,92-8,05 zł za litr, 7,56-7,70 zł za litr dla oleju napędowego i 3,49-3,60 zł za litr autogazu. 

“Najbliższa przyszłość na rynku paliw rysuje się w ciemnych barwach, bo cena ropy naftowej utrzymuje się powyżej 120 dol. za baryłkę” – zaznacza e-petrol.pl.

Ceny paliw

Ceny paliw będą rosnąć w najbliższej przyszłości

BM Reflex przypomina, że amerykańska Agencja Informacji Energetycznej EIA prognozuje średnie ceny ropy Brent w II połowie roku na poziomie 108 dol. za baryłkę, oraz 93 dol. za baryłkę w 2023 r., przy zwiększonym poziomie niepewności. 

EIA podkreśla, że ewentualne wprowadzenie restrykcji dotyczących ubezpieczenia morskiego transportu rosyjskiej ropy naftowej lub przyszłe kolejne sankcje, mogą doprowadzić do większego spadku produkcji i eksportu rosyjskiej ropy naftowej stwarzając ryzyko, że ceny paliw w dalszym ciągu będą rosły.

Z kolei e-petrol.pl przypomina, że informacją mocno wpływającą na rynek naftowy jest możliwość przywrócenia ograniczeń pandemicznych w części Chin, co może szybko odbić się na cenach ropy. Portal zaznacza jednocześnie, że Bank Światowy zrewidował w górę swoje prognozy dla cen ropy Brent, przede wszystkim z powodu sankcji, nałożonych na ropę rosyjską. 

“Bank spodziewa się spadków cen w kolejnym roku, wraz ze wzrostem produkcji tego surowca m.in. w USA” – zaznacza e-petrol.pl.

Czytaj też: Ceny ropy w USA nie zatrzymają się. Jest coraz drożej

PAP/fot.Pixabay