PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny paliw mogą być niższe. Tak twierdzi Minister Finansów

Ceny paliw mogą być niższe. Tak twierdzi Minister Finansów

Autor: Tomasz Racki 2021-12-22 08:42:29
Ceny paliw

Ceny paliw mogą być jeszcze niższe, bo ropa na świecie tanieje – powiedział w środę minister finansów Tadeusz Kościński.

Dodał, że Polska zawnioskowała do Komisji Europejskiej o obniżenie VAT-u na paliwa silnikowe z 23 proc. do 8 proc.Na pytanie Programu Pierwszego Polskiego Radia o ceny paliw, Kościński przypomniał, że dzięki obniżce akcyzy ceny na stacjach spadły, ale liczy, że mogą być one jeszcze niższe. Jak zauważył, spadają ceny ropy na światowych giełdach.

Co ze stawką VAT na paliwa?

"Ponadto Polska zawnioskowała do Komisji Europejskiej w sprawie obniżenia VAT-u na paliwa silnikowe z 23 proc. na 8 proc." – powiedział. Dodał, że rozmowy z KE o obniżeniu VAT na paliwa silnikowe są trudniejsze niż w przypadku VAT na żywność.ceny paliw do tekstu

"Ale mam nadzieję, że Komisja zrozumie, jaka jest sytuacja w Polsce i uzyskamy zgodę na obniżenie podatku" – zaznaczył.

Ceny paliw, przy zgodzie KE, mogłyby spaść.

Przyczyny podwyżek cen gazu i energii

Szef resortu finansów odniósł się również do ostatnich zatwierdzonych przez URE podwyżek gazu i energii elektrycznej. Jak mówił, te podwyżki mogły być jeszcze wyższe, bo ceny gazu idą w górę, a Polska nie ma na to wpływu.
Kościński dodał, że na ceny prądu wpływa koszt unijnych certyfikatów na handel emisjami dwutlenku węgla w systemie ETS. Jak zaznaczył, w 60 proc. komponentem ceny energii elektrycznej są certyfikaty, którymi spekulują instytucje finansowe. "To one windują te ceny bardzo wysoko" – ocenił.

Pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy antyinflacyjnej o wartości do 10 mld zł. Tarcza składa się z sześciu elementów: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) – niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych - poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie.

Rząd obniżył od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa mają zostać zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Planowane jest też obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r.

Czytaj także: Niemcy: Tańsze paliwo w Polsce. Media publikują słowniczek polskich nazw paliw

PAP/fot. pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy mogą zakończyć czwarty tydzień z rzędu ze wzrostem


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny skupu produktów rolnych większe w ubiegłym miesiącu o ponad 40%


Autor: Polska Agencja Prasowa

Gantner: Ceny żywności ustabilizują się w II połowie 2023 roku


BULT SMOGOWICZE