PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny nawozów nie spadną. Kiedy skończy się gehenna rolników?

Ceny nawozów nie spadną. Kiedy skończy się gehenna rolników?

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-15 08:30:00
ceny nawozów

Ceny nawozów są zależne od sytuacji na rynku surowcowym. Dopóki nie ulegnie on stabilizacji, nawozy nie będą tańsze.

Dopóki nie ustabilizuje się rynek surowcowy, nie możemy spodziewać się stabilizacji cen nawozów. Jak zapewnia Grupa Azoty priorytetem dla Grupy pozostaje zapewnienie dostępu do nawozów. W ubiegłym tygodniu jednak Grupa poinformowała, że m.in. rosnące ceny gazu, zmusiły ją do czasowego ograniczenia produkcji melaminy.

Ceny nawozów zależne od rynku surowcowego

Ceny nawozów w głównej mierze są determinowane przez wysokie ceny surowców, przede wszystkim gazu.

"Dopóki nie ustabilizuje się sytuacja na rynku surowcowym, nie spodziewamy się stabilizacji cen nawozów" – podały Azoty w odpowiedzi.

"Produkcja nawozów w Grupie Azoty jest kontynuowana. Priorytetem pozostaje dla nas zapewnienie dostępu do nawozów, odpowiadających na potrzeby polskich rolników"  zapewniała spółka w odpowiedzi na pytania.

Spółka poinformowała również, że dostawy gazu do spółek Grupy Azoty przebiegają bez zakłóceń.

"Grupa Azoty i jej spółki zależne podpisały aneksy do obowiązujących umów sprzedaży paliwa gazowego z PGNiG, przedłużając współpracę w zakresie dostaw gazu ziemnego do końca września 2023 roku"  przypomniano.

ceny nawozów gaz

Ograniczenie produkcji melaminy

Ceny nawozów nie ulegną znaczącym zmianom w najbliższym czasie, ale na pewno ich nie zabraknie.

W ubiegłym tygodniu Grupa Azoty poinformowała, że rosnące ceny gazu, jak również przeprowadzona analiza możliwych do uzyskania cen sprzedaży produktu zmusiły ją do czasowego ograniczenia produkcji melaminy w Grupie.

"Aktualna sytuacja rynkowa wymusiła zatrzymanie jednej z instalacji produkcji melaminy (Melamina I – I ciąg) oraz ograniczenie - do 50 proc. zdolności produkcyjnych - na kolejnej (Melamina II"  podano wówczas w komunikacie Grupy Azoty. Dodano, że ze względu na zaplanowane wcześniej prace remontowe na pozostałych instalacjach (Melamina I – II ciąg oraz Melamina III), produkcja melaminy od 9 lipca br. jest prowadzona na poziomie ok. 20 proc. maksymalnych zdolności produkcyjnych wszystkich instalacji, wynoszących 270 ton/dobę.

Wskazano, że zobowiązania wynikające z bieżących kontraktów handlowych, które w znacznej części mają charakter krótkookresowy, będą realizowane w oparciu o pracujące instalacje melaminy i posiadane zapasy.

Podkreślono, że Grupa Azoty Puławy stale monitoruje poziom cen surowców i będzie dostosowywać produkcję do sytuacji rynkowej.

Grupa Azoty jest największym producentem nawozów w Polsce i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. 

Sprawdź też: Grupa Azoty zapewnia: Mimo trudnej sytuacji, nawozów nie zabraknie

fot.pixabay.com