O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny kukurydzy notują znaczące wzrosty po pesymistycznej prognozie KE

Ceny kukurydzy

Ceny kukurydzy są obecnie wyższe niż ceny pszenicy. Najwyraźniej analitycy rynkowi zakładają, że ​​podaż kukurydzy w tym roku będzie dużo mniejsza. 

Upały i susze uderzyły w uprawy kukurydzy w wielu regionach i drastycznie zmniejszyły potencjał plonowania. Komisja Europejska znacząco obniżyła prognozę zbiorów w zeszłym tygodniu. Szacuje, że import kukurydzy z krajów trzecich do Europy będzie na poziomie 16,5 mln ton – po tym, jak na przełomie miesiąca znacząco obniżyła prognozy zbiorów na podstawie regionalnych szacunków.

Zbiory kukurydzy w UE będą mniejsze niż prognozowano

Zbiory kukurydzy w Europie będą prawdopodobnie bardzo małe. Upały i susze uderzyły w uprawy kukurydzy w wielu regionach i drastycznie zmniejszyły potencjał plonowania. Wskazują na to również ceny kukurydzy na rynku terminowym, które na początku sierpnia wynoszą 352 euro za tonę, a zatem są o około 10 euro wyższe niż w przypadku pszenicy.

Nowe zbiory kukurydzy (listopad) są obecnie sprzedawane po 323 euro za tonę. Na niemieckim rynku spot kukurydza w porcie importowym Brake kosztowała ostatnio 336 euro za tonę starej uprawy, a cena wywoławcza nowej uprawy następnej jesieni wyniosła 340 euro.

W przeciwieństwie do innych rodzajów zbóż, Niemcy i Europa są uzależnione od ekstensywnego importu kukurydzy jako paszy dla zwierząt. W tym kraju jednak w większości pochodzą one od nadwyżek europejskich producentów Rumunii i Węgier przez Dunaj lub z sąsiedniej Francji.

W normalnych latach prawie żadne dostawy kukurydzy nie docierają do Niemiec z Ukrainy. Pośrednio jednak tych towarów również brakuje w tym kraju, ponieważ brak lub ograniczenie dostaw do Hiszpanii i Włoch zmienia przepływ towarów i stwarza większą konkurencję dla towarów, które są nadal dostępne lub importowane.

Podobnie jak inne ceny zbóż, ceny kukurydzy pozostają bardzo zmienne, na co duży wpływ mają wydarzenia i ciągłe trudności w realizacji umowy eksportowej na Ukrainie.

Ceny kukurydzy

Ceny kukurydzy reagują na najnowszą prognozę KE

Komisja Europejska szacuje, że import kukurydzy z krajów trzecich do Europy będzie na poziomie 16,5 mln ton – po tym, jak na przełomie miesiąca znacząco obniżyła prognozy zbiorów na podstawie regionalnych szacunków.

Zbiory kukurydzy w UE-27 są obecnie prognozowane na 65,8 mln ton, w porównaniu z 71,7 mln ton w prognozie czerwcowej i 72,7 mln ton w zeszłym roku. Dane te natychmiast przełożyły się na rosnące ceny kukurydzy.

Tłem drastycznego zmniejszenia zbiorów jest susza i fala upałów w Europie oraz ogromne zniszczenia kukurydzy. Europejski instytut Mars obniżył swoje prognozy dotyczące plonów kukurydzy o 8% do 7,25 t/ha w porównaniu ze średnią 7,87 t/ha w ciągu ostatnich pięciu lat.

Również we Francji fala upałów w połowie lipca i brak opadów miały swoje konsekwencje. FranceAgriMer również obniżył swój wynik „dobrej do bardzo dobrej” kukurydzy o osiem punktów do 75%, co oznacza spadek o piętnaście punktów od 2021 roku.

Czytaj też: Ceny zbóż ponownie rosną. Zawirowania w światowym eksporcie

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023