O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny gruntów rolnych w całej Europie rosną. Tak drogo nie było

Ceny gruntów

10 marca Komisja Europejska ceny gruntów rolnych w krajach UE w 2020 roku. W większości państw członkowskich kwoty urosły.

Faktem jest również, że nadal istnieją ogromne różnice między cenami gruntów w krajach UE. To też się nie zmieni. W Europie ceny ziemi nadal rosły w 2020 roku. Nawet kryzys koronowy nie był w stanie powstrzymać gwałtownych wzrostów cen. Tak przynajmniej pokazują dane opublikowane przez Komisję Europejską w marcu na temat cen gruntów w krajach UE w 2020 roku.

Drogo, coraz drożej

Ceny gruntów spadły lub pozostały stabilne tylko w kilku krajach. Należą do nich Dania, Irlandia i Polska. Jednak w większości państw członkowskich UE grunty rolne nadal drożały w pierwszym roku pandemii. Faktem jest również, że nadal istnieją ogromne różnice między rynkami gruntów a cenami gruntów w krajach UE. Zarówno jeśli chodzi o ceny gruntów – między Holandią a Francją istnieją światy.

Z drugiej jednak strony także w wielkości posiadanych i dzierżawionych udziałów w ziemi, a tym samym w mobilności gruntów rolnych. Oba są ze sobą ściśle powiązane i wpływają na cały szereg innych czynników. W marcu Komisja opublikowała ceny płacone za grunty orne w krajach UE w 2020 roku. Następnie ceny gruntów spadły lub pozostały stabilne tylko w 5 z 22 badanych krajów UE.

Irlandia, kraj o wysokich cenach, odnotowała największy spadek w 2020 roku. Jednak w przeszłości ceny gruntów w Irlandii wahały się znacznie bardziej niż w innych ważnych krajach rolniczych. Co zaskakujące, Polska i Dania również nieznacznie spadły.

Chociaż Luksemburg dokonał największego skoku cen, spośród dużych (i drogich) krajów rolniczych, ceny wzrosły najbardziej we Włoszech. Znacznie podrożały też grunty w Rumunii i Czechach. W obu krajach kupujący muszą teraz płacić znacznie więcej niż na przykład we Francji (patrz poniżej).

Ceny gruntów

Ceny gruntów w Holandii

Ogólnie rzecz biorąc, ceny gruntów najwyższe są w Holandii – ostatnio prawie 70 000 EUR za hektar. Jednak holenderskie dane pochodzą z 2019 r., a nie z 2020 r., jak w innych krajach, wyjaśnia Komisja.

Regionalne różnice cen są również szczególnie duże w przypadku holenderskich gruntów ornych: rolnicy we Fryzji muszą płacić około 55 000 euro za hektar, podczas gdy w prowincji Noord-Holland muszą wydać 82 000 euro za hektar.

W ciągu ostatnich 10 lat holenderskie ceny gruntów wzrosły o około 20 000 euro, czyli prawie 40 procent. Jednak w ostatnich dwóch latach poziom był względnie stabilny. Pomimo wysokich cen, każdego roku właściciela zmienia około 3 procent holenderskiej przestrzeni. Z drugiej strony w Niemczech tylko 0,5 procent gruntów rolnych jest sprzedawanych każdego roku.

Drugi najdroższy rynek gruntów w UE nadal znajduje się we Włoszech: tutaj hektar kosztował średnio około 35 500 euro w 2020 roku. To o około 1300 euro więcej niż w roku poprzednim. Rozpiętość cenowa we Włoszech jest również duża: podczas gdy rolnicy z regionu Veneto na północy Włoch muszą płacić około 60 000 euro za hektar, na Sardynii jest to zaledwie 15 000 euro.

Ciekawe jest też: we Włoszech ceny osiągnęły szczyt w 2015 r. do 40 000 euro, po czym spadły do 2018 r. Od 2019 roku jednak znowu stał się znacznie droższy. Około 1,5 procent gruntów rolnych na Półwyspie Apenińskim jest co roku przedmiotem handlu.

Drogi grunt w Irlandii

Irlandia zajmuje czwarte miejsce w europejskim rankingu z ceną zakupu prawie 26 000 hektarów, tuż za Niemcami – jeśli pominąć mały Luksemburg z 46 500 euro. Jednak ceny w Irlandii spadły bardzo znacząco o 2344 euro w roku koronowym 2020. W porównaniu z innymi regionami podlegają one również niezwykle dużym wahaniom.

Jednocześnie jednak ceny gruntów w różnych irlandzkich prowincjach są do siebie dość zbliżone. Na poziomie około 3% udział ziemi w obrocie jest prawie tak wysoki, jak w Holandii – gdzie prawie tyle samo ziemi należy do rolników – czyli ponad 80%.

W Niemczech ceny gruntów podwoiły się w ciągu ostatnich 10 lat do 26 394 euro za hektar w 2020 r. Tylko kilka krajów miało podobny wzrost cen w ciągu ostatniej dekady, a mianowicie Polska, Węgry i Rumunia. Tam jednak poziom startowy był znacznie niższy. W Polsce po raz pierwszy od dłuższego czasu w koronowym roku 2020 doszło nawet do lekkiej korekty w dół do 10 711 euro.

W przypadku Rumunii ceny wzrosły ponad pięciokrotnie w ciągu 10 lat do 7163 euro za hektar, a w 2020 r. ponownie gwałtownie wzrosły o 1824 euro za hektar.

Wracając do Niemiec: w przeciwieństwie do innych krajów o wysokich cenach gruntów, udział gruntów dzierżawionych w Niemczech jest znacznie wyższy i wynosi około 60 procent - a jednocześnie regionalne różnice cen należą do największych.

Na przykład w 2020 roku rolnicy w Górnej Bawarii musieli wydać dobre 112 000 euro za hektar ziemi – w Brandenburgii i Turyngii było to około 13 000 euro, a w Kraju Saary nieco ponad 10 000 euro. Tylko 0,5 procent gruntów rolnych w Niemczech było przedmiotem handlu.

Ziemia uprawna kosztuje we Francji mniej niż w Polsce

Rolnicy w najważniejszym kraju rolniczym w Europie muszą wydawać na glebę znacznie mniej pieniędzy niż w krajach wymienionych do tej pory – czyli we Francji. W 2020 roku średnio tylko 6080 euro za hektar. Nawet o 100 euro więcej niż w 2019 roku.

Jednym z powodów niskich cen gruntów jest prawdopodobnie bardzo wysoki udział gruntów dzierżawionych wynoszący 74%. Do tego dochodzi stosunkowo „obfita” dostępna przestrzeń. Przedział cenowy w prowincjach wahał się od około 2500 euro we Franche-Comté do 12 000 euro w rejonie Calais i na Lazurowym Wybrzeżu.

Ceny gruntów w Polsce są teraz znacznie wyższe niż we Francji – wynoszą prawie 11 000 euro za hektar – wahają się od 6500 do 14500 euro. Oznacza to również, że w ciągu ostatnich 10 lat ceny gruntów w Polsce wzrosły ponad dwukrotnie. W Polsce 80 proc. ziemi jest również własnością rolników – niewiele mniej niż 2 proc. ziemi jest przedmiotem obrotu rocznie.

Czytaj równiez: Ceny zbóż w Niemczech ciągle rosną. Szok cenowy trwa

Agrarheute.com /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023