PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny gazu zanotowały wzrost o 60% w ciągu dwóch dni

Ceny gazu zanotowały wzrost o 60% w ciągu dwóch dni

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-17 12:30:00
Ceny gazu

Ceny gazu w holenderskim hubie TTF zanotowały mocny wzrost notowań z powodu ograniczenia dostaw gazociągiem Nord Stream 1. 

Kontrakty z dostawą w lipcu w ciągu dwóch dni podrożały o 60 procent, z nieco ponad 80 do ponad 130 euro za MWh. Według niemieckiego regulatora BNetzA przepływ gazociągiem Nord Stream 1 został zredukowany do 40 procent jego nominalnej zdolności przesyłowej. Gazprom wcześniej informował, że ogranicza przesył gazu przez Nord Stream 1 z powodu zmniejszenia mocy rosyjskiej tłoczni Portowa.

Notowania surowca wzrosły gwałtownie w ciągu dwóch dni

W czwartek po południu wszystkie miesięczne i kwartalne ceny gazu z dostawą w 2022 roku osiągnęły poziom 133 euro za MWh, drożejąc w ciągu dwóch dni o 50-60 procent. 

Według niemieckiego regulatora BNetzA przepływ gazociągiem Nord Stream 1 został zredukowany do 40 procent jego nominalnej zdolności przesyłowej. Zapewnił jednocześnie, że mimo tego ograniczenia, gazu w Niemczech jest dość, by magazyny nadal mogły być napełniane, choć nieco wolniej. Z czwartkowych danych BNetzA wynika, że znacząco spadł również wolumen gazu, docierający do Niemiec trasą przez Ukrainę.

Ceny gazu

Rosja próbuje sztucznie podnieść ceny gazu

Gazprom wcześniej informował, że ogranicza przesył gazu przez Nord Stream 1 z powodu zmniejszenia mocy rosyjskiej tłoczni Portowa. Według rosyjskiego koncernu jedna ze sprężarek uległa awarii, jej producent Siemens zabrał urządzenie do naprawy do Kanady, ale nie może go zwrócić z powodu kanadyjskich sankcji. Z kolei inna sprężarka, również produkcji Siemensa, musiała być wyłączona z tego względu, że upłynął czas jej pracy pomiędzy przeglądami.

"Uzasadnienie strony rosyjskiej jest po prostu pretekstem. Jest to oczywiście strategia mająca na celu tworzenie niepewności i wzrost ceny gazu" – oświadczył w środę minister gospodarki i klimatu Niemiec Robert Habeck.

Czytaj też: Ceny ropy naftowej utrzymują się powyżej 120 dolarów za baryłkę

PAP/fot.Pixabay


Niepokojące ceny zbóż. Ważny apel do ministra rolnictwa i premiera

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-29 21:00:00

Ceny ropy naftowej notują spadki po trzech dniach zwyżek

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 18:00:00

Ceny zbóż ponownie notują wzrosty na światowych rynkach

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-29 09:45:00

BULT SMOGOWICZE