O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-03-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny gazu kolejny dzień notują wzrosty na rynkach

Ceny gazu

Ceny gazu na najbliższe miesiące na holenderskim hubie TTF w poniedziałek podrożały w granicach 5 proc., do poziomu ponad 105 euro za MWh.

To kolejny dzień z rzędu gdy gaz notuje wzrosty cenowe. Skala dziennych podwyżek w zeszłym tygodniu sięgała nawet poziomu 20 procent. Warto przypomnieć, że szef PGNiG w ostatnich dniach poinformował gospodarstwa domowe, iż cena gazu zostanie zamrożona na poziomach z początku roku.

Ceny gazu kolejny dzień ze wzrostami

Gaz z dostawą w kwietniu zdrożał w poniedziałek o prawie 5,2 proc., do 106,5 euro za MWh. Ceny gazu według notowań kontraktów majowych i czerwcowych wzrosły odpowiednio o ponad 4,8 proc. i 5,2 proc., do poziomu 107,5 euro.

Kontrakty na dostawy w kolejnych miesiącach letnich zanotowały podwyżki rzędu 2 proc. i są wyceniane nieco poniżej 105 euro za MWh.

Ceny gazu

Szef PGNiG uspokaja gospodarstwa domowe

Ceny gazu dla gospodarstw domowych pozostaną bez zmian.

“Dzięki wprowadzonej zmianie legislacyjnej, taryfą zostało objęte szersze grono odbiorców, nie tylko gospodarstwa domowe; spowodowało to, że w tym roku cena dla nich już nie wzrośnie; ta cena została zamrożona na poziomie z początku roku” – zagwarantował szef PGNiG Paweł Majewski.

"Dzięki odpowiedzialnej decyzji rządu i wprowadzonej zmianie legislacyjnej, przede wszystkim taryfą zostało objęte szersze grono odbiorców, nie tylko gospodarstwa domowe, ale już wszystkie bez wyjątku spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, szpitale, domy opieki, domy dziecka, podmioty użyteczności publicznej. Objęcie ich taryfą spowodowało m.in. także to, że w tym roku ceny gazu dla nich już nie wzrosną. Ta cena została zamrożona na poziomie z początku roku" – powiedział Majewski w programie In Business.

Jak dodał, oczywiście "to jest poziom kilkukrotnie niższy niż poziom cen gazu na rynkach". 

"Państwo rekompensuje dostawcom gazu różnice pomiędzy ceną zakupu gazu, a tą ceną którą płacą odbiorcy taryfowani" – wyjaśnił.

Czytaj też: Gaz z Nigerii zamiast gazu z Rosji. Czy to możliwe?

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023