PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny drobiu w USA rosną przez rozprzestrzeniającą się grypę ptaków

Ceny drobiu w USA rosną przez rozprzestrzeniającą się grypę ptaków

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-04-05 10:00:00
Ceny drobiu

Zgodnie z przewidywaniami amerykańskich analityków, rozkręcająca się w Stanach Zjednoczonych grypa ptaków nie pozostaje bez wpływu na ceny drobiu i jaj. 

W przypadku jaj i produktów jajecznych ceny hurtowe zaczęły gwałtownie wzrastać jako pierwsze z uwagi na największe straty w pogłowiu kur niosek. Aktualnie dyskutuje się o nadchodzących zwyżkach cen mięsa drobiowego. Wzmożona presja na wzrosty cen związana jest również ze szczytowym popytem na rynku przed Wielkanocą.

Grypa ptaków dziesiątkuje amerykańskie drobiarstwo

Cena piersi z kurczaka pod koniec marca osiągnęła średnio 3,63 USD za funt w amerykańskich supermarketach — w porównaniu z 3,01 USD tydzień wcześniej i 2,42 USD w tym czasie w zeszłym roku.

Coraz więcej ognisk pojawia się na fermach drobiu rzeźnego. Jedno z ostatnich ognisk w Nebrasce dotyczyło gospodarstwa utrzymującego prawie 600 tysięcy kurczaków. 

Dlatego analitycy na amerykańskim rynku uważają, że jeśli wirus będzie się dalej rozprzestrzeniał, może to wpłynąć na ceny drobiu w detalu – już i tak wyższe w obliczu powszechnej inflacji. Według najnowszych danych USDA w USA od początku lutego wykryto 59 ognisk HPAI na fermach komercyjnych.

Ceny drobiu

Ceny drobiu i jaj wzrosną przez grypę ptaków

Wzmożona presja na wzrosty cen związana jest ze szczytowym popytem na rynku przed Wielkanocą. Według instytucji analitycznej Urner Barry uczestnicy rynku robią zapasy, aby uniknąć problemów z ciągłością dostaw w najważniejszym okresie sprzedażowym roku. Według amerykańskich analityków już wkrótce rozprzestrzeniająca się grypa ptaków w najgorszym z możliwych okresów w ciągu roku będzie skutkować podniesieniem cen jaj na półkach sklepów detalicznych. 

Będzie to bolesne dla konsumentów, którzy już cierpią z powodu najszybciej rosnącej inflacji od czterech dekad. Ceny drobiu i jaj najprawdopodobniej będą rosły dalej w nadchodzących tygodniach.

“W ostatnich kilku tygodniach zanotowaliśmy „wystrzał cenowy” na rynku jaj w Polsce i w Europie.  Za gwałtowną reakcję rynku odpowiadało kilka fundamentalnych czynników, które pchają ceny jaj w górę. Wśród tych spraw, oprócz wojny na  Ukrainie, coraz ważniejsza zaczyna być grypa ptaków w USA. Epizoocja w Stanach Zjednoczonych wywołuje nerwowość na  całym świecie i będzie wspierała wzrosty. Ukraina, Stany Zjednoczone i Unia Europejska to trzy kluczowe ogniwa w handlu międzynarodowym, stabilizujące podaż jaj na świecie. Uczestnicy rynku jajecznego z pewnością pamiętają rok 2015, kiedy grypa ptaków w Stanach Zjednoczonych zachwiała rynkiem międzynarodowym.  Wówczas USA –  jeden z największych eksporterów jaj i produktów przetwórstwa na świecie – musiał importować jaja z Europy. Zazwyczaj, sytuacja jest odwrotna, to Amerykanie „zasypują” świat przetworami z jaj. Przeszłe doświadczenia pozwalają sądzić, że w nadchodzących tygodniach, a może i miesiącach rynek jaj będzie funkcjonował  pod silną presją” – skomentowała aktualną sytuację Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Czytaj też: Amerykanie obawiają się o przyszły eksport drobiu i jaj

kipdip.org.pl/fot.Pixabay


Autor: Emilia Gromczak

Ceny nawozów spadły. To dobra wiadomość dla rolników


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny benzyny Pb 95 zanotują kolejny wzrost na początku czerwca


Autor: Świat Rolnika

Ukraiński eksport zostanie wznowiony? Rynek zbóż reaguje na informacje


BULT SMOGOWICZE