PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny drewna w Niemczech coraz wyższe. Świerk droższy o 56 proc.

Ceny drewna w Niemczech coraz wyższe. Świerk droższy o 56 proc.

Autor: Świat Rolnika 2022-04-26 22:00:00
Ceny drewna

Ceny drewna wszystkich gatunków w pierwszych miesiącach roku gwałtownie wzrosły w Niemczech. Powodem jest niedobór materiałów, ale i ceny energii.

Kryzys energetyczny i brak surowców rozgrzewa rynek drzewny. W lutym właściciele lasów otrzymali o 56% wyższe ceny za drewno świerkowe. Po krótkiej fazie osłabienia pod koniec 2021 r. ceny innych gatunków drewna również gwałtownie wzrosły na początku tego roku. Drewno sosnowe stało się o 22 proc. droższe w porównaniu rok do roku, około 30 procent więcej płacono za drewno przemysłowe, a nabywcy muszą też głębiej sięgać po drewno energetyczne i opałowe.

Coraz droższe drewno w Niemczech

Ceny drewna rosną z zawrotną prędkością. Dotyczy to drewna konstrukcyjnego i przemysłowego, ale także drewna opałowego i peletu drzewnego. Przyczyny są złożone: najważniejsze są kryzys energetyczny, brak surowców i wojna ukraińska.

Ceny surowca z dębu lub buku, w ostatnim czasie znacznie wzrosły – w przypadku dębu o dwucyfrowe wartości. Powodem ponownego wzrostu cen jest nie tylko dotkliwy niedobór materiałów budowlanych i surowców, ale także trwający kryzys energetyczny. Oznacza to nie tylko, że konsumenci coraz częściej szukają alternatyw dla gazu, oleju opałowego czy innych paliw.

Do tego dochodzą nowe sankcje, które zostały nałożone na Rosję, które wpływają również na rosyjski eksport drewna, a także znacznie zmniejszają globalną podaż drewna. Według handlarzy właściciele kominków próbowali ostatnio także kupować większe ilości drewna opałowego.

Według stowarzyszeń właścicieli lasów, oprócz przyczyn makroekonomicznych (brak surowców, kryzys energetyczny) warunki pogodowe na początku roku spowodowały również mniejszą aktywność wyrębu. Jednocześnie istnieje popyt dobry lub bardzo dobry na prawie wszystkie asortymenty. Ceny są na bardzo wysokim poziomie. A obecnie rosną zarówno w Niemczech, Europie, jak i na rynku światowym.

Ceny drewna rosną do nowych maksimów

Cena tarcicy na rynku kontraktów terminowych w USA od przełomu roku ponownie wzrosła o około 20 procent. Również w Niemczech ceny prawie wszystkich rodzajów drewna gwałtownie wzrosły w pierwszych kilku miesiącach roku. Stowarzyszenia właścicieli lasów bawarskich podają ceny drewna za drugi kwartał w wysokości 122 euro/m3 świeżego świerka o stałej długości 2b+. Świeże drewno chrząszczy 2b+ kosztuje około 102 euro/m3.

Jeśli chodzi o kłody to ceny Fi L B 2b+ wynoszą obecnie aż 125 euro netto za metr sześcienny. Rosnące ceny notowane są również na drewno sosnowe. Tutaj ceny ponownie osiągnęły rekordowy poziom z III kwartału 2021 r. – poinformowano. Drewno sosnowe o klasie wytrzymałości 2b i jakości BC sprzedawano po 80 euro/m3 i więcej, a trend rośnie. D-Holz był również na bardzo wysokim poziomie 60 euro/m3.

Obserwatorzy rynku nie wierzą, że to koniec obecnego wzrostu cen. Jak wynika z oceny, bardzo krótkie terminy umów oznaczają, że najpóźniej do maja można spodziewać się dalszego wzrostu. Niemniej jednak ceny drewna są już na poziomie, jakiego nigdy wcześniej nie widziano.

Czytaj również: Ceny produktów rolnych w marcu wystrzeliły w górę. Sprawdź, o ile więcej

Agrarheute.com /fot.pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny ropy naftowej ponownie notują spadki na rynkach paliw


Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny tuczników nie zanotowały zmian w ubiegłym tygodniu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny benzyny w górę. Kierowcy muszą liczyć się z większymi wydatki


BULT SMOGOWICZE