PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny drewna podcinają nogi meblom. Co zrobi branża meblarska?

Ceny drewna podcinają nogi meblom. Co zrobi branża meblarska?

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-05-12 19:19:55
Ceny drewna

Drożejące drewno i płyty drewnopochodne oraz inne surowce powodują, że producenci mebli i drzwi, którzy nakręcają polski eksport, drżą o jutro – czytamy w środowym wydaniu "Pulsu Biznesu". Ceny drewna rosną już od ponad roku. Drożeją także inne komponenty. Polska branża meblarska odczuwa tego skutki, należąc do najsilniejszych w Europie.

Ceny drewna, a branża meblarska

"Od kilkunastu miesięcy drożeją wszystkie podstawowe surowce i komponenty służące do produkcji mebli" – mówi "PB" Michał Strzelecki, dyrektor biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. Wymienia pianki tapicerskie, których cena w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła nawet o 130 proc., płyty drewnopochodne, będące podstawowym surowcem do produkcji mebli, a także m.in. drzwi wewnętrznych – o ok. 100 proc., oraz samo drewno – o 50-60 proc. Drożeją też okucia i inne elementy ze stali, tkaniny i materiały opakowaniowe.ekologiczne meble

Branża meblarska, a ceny drewna i komponentów

Jak czytamy w "PB", branży doskwiera nie tylko skala, ale też tempo wzrostu. Zrzeszający producentów stolarki otworowej Związek Polskie Okna i Drzwi podaje, że od września 2020 r. do kwietnia 2021 r. cena płyt drewnopochodnych (czyli MDF) zwiększyła się o ponad 70 proc., a tylko w tym roku – o 50 proc.

W przypadku obu branż, jak napisano, cena MDF może przesądzać o opłacalności produkcji. Koszty płyty bowiem to prawie połowa ogólnych kosztów wytworzenia wielu typów drzwi.

Czytaj także: Łączą nas Drzewa – rusza kampania zainaugurowana przez Prezydenta

PAP/fot. pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

BM Reflex: Ceny paliw mogą spaść w pierwszym tygodniu wakacji


Autor: Kamila Ciężka

Ceny ropy spadły na rynku w USA pierwszy raz od początku kwietnia


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej zanotowały spadek o 15% w ciągu 2 tygodni


BULT SMOGOWICZE